BBC-së ka siguruar fotografi të hapësirës së zyrave të Twitter, e cila është shndërruar në dhoma gjumi, të cilat autoritetet e San Franciskos po i hetojnë si shkelje të mundshme të kodit të ndërtimit.

Një imazh tregon një dhomë me një krevat dopio, duke përfshirë një gardërobë dhe pantofla.

Një ish-punonjës tha se shefi i ri i Twitter, Elon Musk ka qëndruar në seli që kur bleu firmën.

Ai muajin e kaluar i dërgoi email të gjithë stafit të Twitter duke thënë se “do të duhet të jenë jashtëzakonisht të fortë” për të pasur sukses.

Departamenti i Inspektimit të Ndërtimit në San Francisko ka konfirmuar se po heton shkeljet e mundshme pas një ankese.

Musk tha se qyteti po sulmonte kompanitë për sigurimin e shtretërve për “punonjësit e lodhur”.

Në një postim të fshirë tani, Musk postoi se ai do të punonte dhe do të flinte në zyrë “derisa të rregullohet org”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

BBC-së i janë dhënë gjithashtu fotografi të divaneve në Twitter duke u përdorur si shtretër.
Një dhomë tjetër konferencash ka një orë alarmi dhe një fotografi të vendosur mbi një shtrat.

“Duket si një dhomë hoteli”, tha një ish-punëtor. Ata vazhduan duke thënë se Musk fle rregullisht në selinë e Twitter në San Francisko.

Twitter nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga BBC.

Muajin e kaluar, Musk – i cili përfundoi marrjen e tij në Twitter në tetor – i dërgoi email të gjithë stafit të kompanisë duke thënë se do të duhej të punonin “orë të gjata me intensitet të lartë”.

“Vetëm performanca e jashtëzakonshme do të përbëjë notë kaluese”, ka shkruar ai.

Senatori i shtetit të Kalifornisë Scott Wiener i tha BBC të mërkurën: “Ai tani po i bën ata [punëtorët] të flenë në Twitter.
“Është e qartë se ai nuk kujdeset për njerëzit. Ai nuk kujdeset për njerëzit që punojnë për të.”

Një zyrtar i Departamentit të Inspektimit të Ndërtimit i tha partnerit të BBC-së në SHBA, CBS News: “Ne duhet të sigurohemi që ndërtesa të përdoret siç është menduar.”

Në një përgjigje ndaj një gazetari në Twitter, Musk postoi se qyteti duhet të ketë prioritet mbrojtjen e fëmijëve nga pasojat e keqpërdorimit të drogës opioid.

Në maj 2020, para marrjes së zotit Musk, Twitter u tha punonjësve se mund të punonin nga shtëpia “përgjithmonë” nëse dëshironin, sepse masat e tij të punës në distancë gjatë bllokimeve të Covid kishin qenë një sukses.

Muajin e kaluar, Musk tha se puna në distancë do të përfundonte.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb