Me fëmijën e tij në krahë, Elon Musk shkoi të takonte presidentin turk dje, të dielën, në të ashtuquajturën “Shtëpia Turke” në Nju Jork.

Recep Tayyip Erdogan i ofroi djalit të vogël një top dhe pas pak para kamerave e pyeti manjatin e teknologjisë “ku është gruaja jote?”

Duke qeshur me siklet, 52-vjeçari (i cili ka 10 fëmijë nga 3 partnerë të ndryshëm) i është përgjigjur Erdoganit se nëna e fëmijës është në San Francisko dhe pas pak shtoi se ata janë të divorcuar dhe se ai kujdeset kryesisht për të voglin.

Musk mirëpriti një djalë të lezetshëm, të quajtur X AE A-XII, me këngëtaren kanadeze Grimes në vitin 2020. Që atëherë ata kanë pasur dy fëmijë të tjerë së bashku.

Gjatë takimit të tyre dje në ndërtesën që strehon misionin e përhershëm të Turqisë në OKB dhe konsullatën turke në Nju Jork, Erdogan i kërkoi CEO të Tesla-s të ndërtojë fabrikën e shtatë të prodhuesit të tij të makinave në Turqi.

Presidenti turk informoi themeluesin e Tesla dhe SpaceX për arritjet teknologjike të vendit të tij, vizionin e tij për dixhitalizimin e sektorit publik turk dhe strategjinë kombëtare për Inteligjencën Artificiale, sipas një deklarate nga Drejtoria e Komunikimit të Turqisë.

Erdogan la të kuptohet gjithashtu se mundësitë për bashkëpunim me SpaceX mund të shfaqen në programin hapësinor të Turqisë dhe e ftoi Musk në festivalin e hapësirës ajrore dhe teknologjisë Teknofest që do të mbahet më vonë këtë muaj në Izmir.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: