Festë e madhe në botën e popit. Britney Spears ka bërë rikthimin e saj zyrtar në muzikë për herë të parë që nga lirimi i saj nga kujdestaria ligjore që e mbajti nën zgjedhën e vullnetit të babait të saj për 13 vjet.

Një tjetër artist, një nga më ikonat e të gjitha kohërave, Eton John, pagëzoi rikthimin e këngëtares në dhomën e regjistrimit. Dueti “Hold Me Closer”, i regjistruar ne fshehtësi në studion e Beverly Hills të producentit Andrew Watts në korrik, u publikua sot nën duartrokitjet e kritikëve dhe premton të bëhet një nga hitet e verës.

Kënga është e disponueshme në mbarë botën në të gjitha platformat e transmetimit. Britney regjistroi pjesën e saj, e rrethuar nga qirinj, drita me ngjyra dhe bashkëshorti i saj i ri Sam Asghari, gjashtë vjet pas albumit të saj të fundit, “Glory” dhe nëntë muaj pas vendimit të gjyqtares në Los Anxhelosit, Brenda Penny, e cila sanksionoi lirimin e tij nëntorin e kaluar.

Kënga mikson këngën “Tiny Dancer” të vitit 1971, me “The One” të 1992 “The One and a touch of” Don’t Go Breaking My Heart nga 1976. Dueti është i dyti pas asaj që John regjistroi vitin e kaluar me Dua Lipën duke kombinuar “Rocket man”, “Sacrifice”, “Kiss the Bride” dhe “Where’s the Shoora?”, falë të cilave Elton u bë artisti i parë solo që hyri me një këngë në Britani në top dhjetëshe për gjashtë dekada radhazi: “Dua të bëj një në vit”, ka thënë këngëtari për “ The Guardian” që e intervistoi.

Nisja e ketij bashkëpunimi e ka zanafillen që nga viti 2014, kur Elton dhe Britney u takuan për herë të parë në festën e 22-të të çmimeve të Akademisë së Fondacionit Elton John AIDS. Një postim i mëvonshëm i 2015-ës në Twitter nga Britney Spears pohonte dashurinë e saj për “Tiny Dancer” duke nxitur kështu planin.

Pas peripecive të viteve të fundit, humbja e një fëmije në maj për shkak të një aborti dhe martesa në qershor në Los Angeles ajo është më në fund gati për t’u rikthyer, pas janarit 2019 kurr ajo lajmëroi për “një ndërprerje të pacaktuar” në karrierën e saj.

“Është e vështirë kur je i ri” tha Elton 75-vjeçar për The Guardian. Tani që nuk kam prekur një pikë alkooli për 32 vjet, unë nuk kanë qenë kurrë më mirë dhe më pëlqen të ndihmoj artistë të tjerë që, si unë, kanë kaluar vështirësi”, tha Ser Elton.

(Ansa/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb