Filmi i ri biografik i Elvis Presley nga regjisori australian Baz Luhrmann do të ketë premierën e tij botërore në Festivalin e Filmit në Kanë në maj, kanë konfirmuar organizatorët.

Tom Hanks , i cili luan menaxherin e legjendës së rock’n’roll, kolonel Tom Parker, do të jetë ndër yjet që do të marrin pjesë në premierën, e cila vjen përpara publikimit mbarëbotëror të “Elvis” midis 22 dhe 24 qershorit.

I panjohuri i afërm Austin Butler ka rolin kryesor në spektaklin e fundit nga Luhrmann.

Shkrimtari-regjisori australian është i vetmi person që hapi dy herë Festivalin e Filmit në Kanë me “Moulin Rouge!” në 2001 dhe “Gatsby” në 2013.

“Elvis” nuk mundi të hapte festivalin këtë vit për shkak të një rregulli të ri për filmat e natës së hapjes që do të shfaqen në të gjithë botën në të njëjtën ditë.

Ai i bashkohet filmit “Top Gun: Maverick” të Tom Cruise në formacionin për festivalin e këtij viti, i cili do të mbahet më 17-28 maj. Momenti i shpërthimit të Luhrmann ishte gjithashtu në Kanë, kur filmi i tij debutues “Strictly Ballroom” shkaktoi një sensacion në seksionin Un Certain Regard të festivalit në 1992

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb