Frikë në Sciacca të Sicilisë në provincën e Agrigento për shkak të rritjes së nivelit të përroit të Cansalamones.

Për shkak të shirave të shumta të orëve të fundit, përroi që kalon nëpër qytet ka kaluar argjinaturën dhe po hidhet me forcë në det, siç është dokumentuar nga pamjet e faqes Risoluto.it. Situata është kritike në zonën e Stazzones ku rryma po sjell baltë dhe mbeturina. Janë përmbytur dy galeritë që çojnë në Stazzone.

Zjarrfikësit, policia komunale dhe mbrojtja civile komunale janë të përfshira në ndërhyrje të ndryshme. Një bvorbull uji goditi Agrigentinon dhe një pjesë të territorit në Trapanese disa orë nga stuhia e së enjten, e cila kishte shkaktuar alarmin portokalli për motin.

Ka shqetësime për lagjet që përshkohen nga përroi Cansalamone, të goditura edhe nga përmbytja e vitit 2016. Kryetarja e bashkisë Francesca Valenti ka lëshuar një alarm të ri me të cilin fton popullatën për të shmangur lëvizjet dhe katet e ulëta.

(m.k/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb