Më shumë se 35,000 emigrantë kanë kaluar kanalin drejt Britanisë me varka të gola ose gomone deri më tani këtë vit, pothuajse 7,000 më shumë se në të gjithë vitin 2021.

Sipas statistikave nga Ministria e Mbrojtjes, 35,233 njerëz kanë bërë udhëtimin e rrezikshëm nëpër ngushticat e Doverit 21 milje me 873 varka, mesatarisht 40 persona për anije.

Vitin e kaluar, 28,526 azilkërkues arritën në tokën britanike me gomone dhe mjete të tjera të vogla, ndërsa në vitin 2020 vetëm 8,410 kaluan.

Ndërkohë, analiza e numrit të njerëzve që mbërrijnë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar këtë muaj tregon se janë regjistruar 2,232 kalime, me 539 migrantë të shoqëruar në Dover, Kent, nga zyrtarët e Forcave Kufitare të hënën, dhe 1,065 të tjerë që kanë mbërritur një ditë më parë.

Natalie Elphicke, deputete konservatore për Doverin, ishte e shqetësuar për numrin e njerëzve që bënin udhëtimin e rrezikshëm nëpër Kanal, ndërsa bëri thirrje se me numrat rekord të kalimeve të paligjshme, marrja nën kontroll e krizës së anijeve të vogla duhet të jetë një përparësi kryesore për vendin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb