Në komunat Caltagirone, Ramacca dhe Calatafimi Segesta (TP), më shumë se 120 karabinierë të Komandës Provinciale të Catanias, të mbështetur nga ana e stacionit ushtarak të Calatafimi Segesta, nga Ndërmarrja Ndërhyrëse Operative e Regjimentit XII ° “Siçilia” dhe forca të tjera policore në Katania, kanë ekzekutuar urdherin e arrestit të dhënë nga Prokuroria vendore për 9 persona, nën akuzë për trafik të lëndëve narkotike, kokainë, hashash dhe marijuanë.

Grupi kriminal i goditur kishte vite që veprontenë fushën e tregtimit të drogës në sheshe të ndryshme të komunave dhe qyteteve të vogla italiane. Tregtimi i lëndës narkotike u zhvillua kryesisht në  Palagonia, Ramacca dhe Caltagirone, shkruajnë mediat e vendit fqinj.

Hetimet gjithashtu kanë bërë të mundur edhe zbulimin e rolit të gjithë-secilit anëtar të bandës. Sipas asaj që zbuluan hetuesit, çdo anëtar bande arrinte të fitonte deri 4000 euro në një muaj, si rezultat i shitjes së lëndëve narkotike. Karabinierët arrestuan disa pjesëtarë të bandës, por sekuestruan edhe para të gatshme, mbi 23 mijë euro, të dyshuara si të ardhura nga aktiviteti kriminal.

  • foto galeri
  • foto galeri

Gjykata dha “arrest shtëpie” për:

Giuseppe Gambino (lindur në 1998), banues në Caltagirone;

Giuseppe Russo (lindur 1979), banues në Caltagirone;

Giovanni Indovino (lindur në 1993), banues në Ramacca;

Gaetano Oglialoro (lindur 1977), banues në Ramacca në shtëpi në komunitetin La forza në Calatafimi Segesta (Trapani);

Fulvio Pezzano (lindur në 1993), banor në Caltagirone;

Valter Hoxha (lindur në 1991) në Shqipëri, banues në Caltagirone.

U dha detyrim paraqitje për:

Fabio Fortunato (lindur në 1985), banues në Caltagirone;

Abdulla Hoxha (lindur në 1996) lindur në Shqipëri, banues në Caltagirone (tashmë nën arrest shtëpiak);

Emanuele Buscemi (1991), banor i Caltagirone.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb