Duket se viti 2021 do të jetë i fundit në politikë për kancelaren gjermane Angela Merkel, që pas 16 vjetësh lë garën e udhëheqjes në zgjedhjet e përgjithshme të 26 shtatorit.

Ja se cliët janë emrat kryesorë të informuar për të udhëhequr potencialisht Gjermaninë në epokën postMerkel.

Armin Laschet

Si kryeministër i Nordrhein Westfalen, shteti më i populluar i Gjermanisë dhe qendra e tij industriale, Armin Laschet tashmë e kishte një kërkesë të fortë për udhëheqjen e CDU-së, kur njoftoi ofertën e tij për postin e lartë të partisë.

Nëse është i suksesshëm, Laschet pritet të drejtojë konservatorët më të mirë në zgjedhjet e 2021.

Friedrich Merz

Pavarësisht suksesit në botën e biznesit, avokati 65-vjeçar i korporatave duket se kurrë nuk ka hequr dorë nga ëndrra e tij për t’u bërë kancelar.

Një ish-yll në rritje i konservatorëve gjermanë, Merz e braktisi politikën në 2009, duke dhënë dorëheqjen nga posti i tij si parlamentar për të ndjekur një karrierë biznesi, pas humbjes kundrejt Merkel për kreun e CDU-së.

Norbert Roettgen

Roettgen ishte i pari që bëri propozimin zyrtar për udhëheqjen e CDU-së.

Dikur i preferuari i CDU-së, 55-vjeçari Roettgen për pak sa nuk ra në errësirë ​​pas përpjekjes së tij të dështuar për të zhvendosur socialdemokratët në zgjedhjet e 2012-s në shtetin verior të Rhine Westphalia.

Më vonë atë vit, Merkel e pushoi nga detyra si ministër federal i Mjedisit.

Markus Soeder

Soeder ka qenë kryeministri i shtetit të pasur jugor të Bavarisë që nga viti 2018 dhe udhëheqës i Unionit socialkristian (CSU) që nga viti 2019.

Ai ka treguar kryesisht aftësi në menaxhimin e krizës gjatë pandemisë dhe do të ishte zgjedhja e preferuar e publikut, si kandidat për kancelar, sipas sondazheve të fundit.

Jens Spahn

Ministri i Shëndetësisë, një nga anëtarët më të rinj të kabinetit të Merkel, ai është aktualisht në qendër të vëmendjes, pasi ka marrë lavdata të mëdha për trajtimin e pandemisë.

Spahn nuk i ka fshehur kurrë ambiciet e tij për t’u bërë udhëheqësi i kombit, megjithëse aktualisht po mbështet zyrtarisht Laschet.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb