Selavdi Shehaj, një shtetas shqiptar 38 vjeç, shoqërues i pronarit të institucionit “Bora Bora Beach” në bregdetin e Sirenave në Torvaianica, është personi i plagosur në pritë në plazh dje në 10 të mëngjesit, i cili shkaktoi terror mes plazhistëve.

Burri sapo kishte mbaruar vuajtjen e një dënimi shtëpiak dhe ka disa rekorde droge. Pikërisht, pista e larjes së hesapeve për shkak të trafikut të drogës, po hetojnë karabinierët ital;ianë, raportojnë mediat e vendit fqinj.

Kush është shqiptari që u qëllua në plazh mes notarëve në Torvaianica

Selavdi Shehaj, quhet personi që është qëlluar me armë zjarri dje në një plazh të Italisë, në një atentat kundër tij.

U deshën 4 orë operacion për neurokirurgët dhe kirurgët të spitalit San Camillo në Romë për të nxjerrë plumbin nga trupi i burrit, që preku palcën. Sipas asaj që mësohet, gjendja e Shehajt mbetet shumë e rëndë për momentin dhe rrezikon të paralizohet.

Ishte ora rreth 10.30 minuta,  kur dy burra me fytyra të mbuluara mbërritën në bordin e një skuteri pranë një fabrike në Torvaianica afër Romës. Njëri hyri në plazh, i armatosur me një pistoletë, ndërsa bashkëpunëtori po priste jashtë me motorin të ndezur gati për të shpëtuar. I pavetëdijshëm për disa njerëz të pranishëm në atë kohë, agresori tërhoqi këmbëzën dy herë dhe plagosi Selavdi Shehajn në shpinë përpara se të kthehej te bashkëpunëtori i tij. Kështu shpejt ata shpëtuan në bordin e skuterit dhe humbën gjurmët e tyre.

Agresori u afrua ndërsa, së bashku me një vajzë, shtetasi shqiptar po pastronte argjinaturën e kanalit pranë uzinës dhe e qëlloi atë. Imazhet e kamerave të mbikëqyrjes në zonë, që mund të kenë filmuar dy autorët në momentet para të shtënave ose gjatë arratisjes janë duke u shqyrtuar. Karabinierët janë edhe duke marrë dëshmitë e dëshmitarëve.

Në lidhje me arsyet e atentatit, pista kryesore mbetet ajo për hesapet e drogës, por nuk përjashtohen edhe të tjerat.

Corriere della Sera në Romë shpjegon Shehaj kishte precedentë të shumtë për drogë, kishte bërë edhe burg, ndërsa lidhjet shoqërore të tij shkonin deri edhe me Fabrizio Piscitelli, i njohur si “Diabolik”, i vrarë tashmë, por që drejtonte një bandë trafiku të lëndëve të lëndëve narkotike në kryeqytetin italian.

Karabinierët shpresojnë që shqiptari Shehaj të mund të pëerballojë operacionet me sukses. Kjo, për të dhënë më pas edhe dëshminë e tij, se kush mund ta ketë qëlluar. Dëshmia mund të bëjë që atentatorët të zbulohen.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb