Arsad Bashli, 27-vjeçari nga Shkodra, i kërkuar nga SPAK në kuadër të dosjes “Metamorfoza”, rezulton kreu i grupit kriminal të shkatërruar nga policia italiane në muajin mars të këtij viti, që transportonte drogë dhe më pas e shpërndante në zonën turistike të Livignos në Itali. Emri i tij është zbuluar sot nga “Corriere della Sera”, pasi në operacionin e marsit ku u sekuestruan 1.8 kg kokainë, 1.6 kg marijuanë dhe 190 gram heroinë dhe u arrestuan 12 persona shqiptarë, italianë dhe domenikanë, nuk u publikua emri i Bashlit por u tha se një i kërkuar për vrasje nga Shkodra ishte kreu i grupit.

Sipas “Corriere della Sera”, “Kudo që të jetë i kërkuari, ndoshta në Holandë, një vend qendror i njohur në trafikun e drogës duke filluar nga porti i Roterdamit, Bashli në veçanti menaxhonte trafikun e drogës në Livigno falë një xhaxhai që jetonte atje, një shkallë e shpeshtë e transferimit të drogës për shkak të kërkesave të shumta të banorëve të provincës së Sondrio. Takimi midis ofertës dhe kërkesës iu nënshtrua një fjalori jo fort imagjinativ, të përvijuar nga hetuesit e ekipit Mobile, me punë të mundimshme: kokaina ishte “qumësht”, “bresaola”, “gur”; heroina “kafeja”, “e zeza”; hashash ‘çokollatë’, ‘Marok’. Fakti që 14 subjektet nën hetim morën masa paraprake në bisedat telefonike për të mashtruar agjentët që të mos dëgjonin, nuk ndryshoi skenarin përfundimtar, me rindërtimin e rrjetit të drogës dhe protagonistëve të saj.

Protagoniste si Megi Dabati, 26 vjeçe, e cila sipas prokurorisë, si bashkëshortja e Gentian Dabatit, 40 vjeç, që ishte edhe pjesë e organizatës, ‘nuk është thjesht një bashkëpunëtore, por kontribuon në aktivitet duke e nxitur të mos të bëjë shumë zbritje në çmim … dhe gjithashtu duke e shoqëruar në makinë, së bashku me vajzën e tij të vogël, në udhëtime si për blerjen e substancës, ashtu edhe për shitjen e dozave për të ulur, falë pranisë së tij dhe të vogëlushes në makinë, dyshimet e hetuesve dhe rreziqet e kontrolleve, duke u paraqitur si një familje e qetë në një udhëtim’.

Gjatë operacionit të marsit, u ekzekutuan 6 masa sigurimi “Arrest në burg”, 5 masa “Arrest në shtëpi” dhe 1 “detyrim qëndrimi”. Disa nga emrat e përfshirë në këtë grup, të zbuluara nga mediat janë Indrit Idrizi, 40 vjeç person i afërt me Bashlin, Gentian Dabati, 40 vjeç, Megi Dabati, 26 vjeç, Altin Abdija, 40 vjeç si dhe një 20-vjeçar, i cili babain e ka maroken dhe nënën nga Shkodra.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb