Çështja e vdekjes së biznesmenit Jordi Comas në vitin 2012 mbyllet një dekadë më vonë me një dënim me gjashtë vjet burg për të vetmin të akuzuar për ngjarjet.

Gjykata e Gironës ka marrë vendimin për të dënuar me gjashtë vjet burg personin i cili lehtësoi futjen e sulmuesve në shtëpinë e biznesmenit Jordi Comas. Personi i dënuar është shqiptari Ahmed Kurti, i cili gjendej që nga fillimi i janarit në paraburgim.

Comas humbi jetën pasi personat të cilët hynë në shtëpinë e tij për të vjedhur, i lidhën gojën me një shami dhe një jastëk për ta parandaluar atë të bërtiste, veprim që i mori jetën biznesmenit në 18 nëntor të vitit 2012. Gjatë sulmit, personat kanë lidhur dhe goditur edhe gruan e biznesmenit.

Gjithsesi dënimi nuk u dha për vrasjen, por lidhet me veprën penale të grabitjes.

Ky është dënimi i vetëm në këtë rast. Pjesa tjetër e të dyshuarve u liruan pasi nuk u gjetën prova që mund t’i inkriminonin ata.

Vitin e kaluar pati një tjetër proces gjyqësor kundër dy prej sulmuesve, të cilët përballeshin me dënime nga dhjetë deri në pesëmbëdhjetë vjet burg, por të cilët u liruan gjithashtu për mungesë provash. Në atë proces ka qenë edhe një i pandehur i tretë i cili është arratisur dhe është arrestuar pak kohë më vonë pasi ndaj tij ishte lëshuar një urdhër arresti. Javën e kaluar shqiptari u ul në stolin e të akuzuarve dhe ndryshe nga proceset ndaj personave të tjerë, procesi i tij përfundoi me dënim.

Një Audi A3
Ishin kamerat e Platja d’Aro që e kanë kapur pamjet e Kurtit në rrethinat e skenës së krimit atë natë të vitit 2012. Konkretisht, ata kapën Audi S3 që ai kishte vjedhur tre ditë më parë në Sant Cugat del Vallès (Barcelona) me qëllim që të largohej nga shtëpia e Comas.

Dhe ai u paraqit në shtëpinë e biznesmenit rreth orës dhjetë të natës, edhe pse e dinte që qiramarrësit do të ishin zgjuar dhe se do të ishte e nevojshme përdorimi i forcës fizike . Në këtë mënyrë ai veproi “sipas një plani të projektuar më parë, ose duke monitoruar rrethinën, duke detyruar ose duke ndihmuar për të mundësuar një dritare nga e cila kanë hyrë tre persona me identitet të pacaktuar”. Prova të mjaftueshme që gjykata ta dënojë atë.

Pas sulmit të dhunshëm, rreth orës njëmbëdhjetë të natës, kamerat kapën Audin A2 në drejtim të Barcelonës duke ecur në një mënyrë të pamatur dhe të përputhshme me një arratisje të nxituar dhe brenda, pasi automjeti u gjet në L’Hospitalet, Ata gjetën kuti të vogla me bizhuteri të vjedhura nga shtëpia e Comas, një cigare të pakonsumuar dhe një dorezë të zezë me ADN të pajtueshme pa dyshim të mundshme me Kurtin. Prokuroria i kërkoi 15 vjet për të dy episodet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb