Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se ai pret të takohet me presidentin amerikan Joe Biden javën e ardhshme dhe të marrë përsipër largimin e Turqisë nga programi i avionëve luftarakë F-35 të udhëhequr nga SHBA.

“Me shumë mundësi do të kemi një takim në Glasgow në vend të Romës. Çështja jonë më e rëndësishme do të jetë F-35”, u tha Erdogan gazetarëve në kthimin e tij nga një udhëtim në Azerbajxhan të mërkurën.

Shtetet e Bashkuara hoqën aleatin e NATO-s Turqinë nga programi ndërkombëtar që prodhon avionët F-35 në vitin 2019 për shkak të vendimit të Ankarasë për të blerë sistemin e avancuar të mbrojtjes raketore S-400 të Rusisë. Uashingtoni ka thënë se sistemi rus rrezikon sigurinë e F-35.

Erdogan tha se qeveria e tij po kërkon të rikuperojë një pagesë prej 1.4 miliardë dollarësh që vendi bëri përpara se të përjashtohej nga programi F-35 dhe SHBA-ja propozoi shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi për të kompensuar pagesën.

Erdogan dhe Biden do të marrin pjesë të dy në samitin e ndryshimeve klimatike COP26 në Glasgow, Skoci, nga 31 tetori deri më 12 nëntor.

Erdogan tha më parë se kishte në plan të takohej me Biden gjatë një takimi të G-20 në Romë. “Ne kemi një pagesë prej 1.4 miliardë dollarësh për F-35. Ne duhet të diskutojmë se si do të jetë plani i ripagimit.”

Komentet e Erdogan erdhën disa ditë pasi udhëheqësi turk u tërhoq nga një kërcënim për të dëbuar ambasadorët e SHBA-së dhe nëntë vendeve të tjera perëndimore për mbështetjen e tyre për Osman Kavala, një aktivist dhe filantrop i burgosur, duke zbutur një krizë të mundshme diplomatike.

Të dërguarit javën e kaluar kërkuan lirimin e  Kavalës , i cili ka qenë në një burg turk për katër vjet në pritje të gjyqit me akuza që shumë i kanë parë si të pabaza.

Kriza u shmang pasi ambasadat deklaruan se respektonin nenin 41 të Konventës së Vjenës, i cili përshkruan detyrat e diplomatëve për të respektuar ligjet e shtetit pritës dhe për të mos ndërhyrë në punët e brendshme.

Erdogan mohoi se kishte bërë një hap prapa në krizë. “Unë jam në ofensivë. Nuk ka asnjë kthim prapa në librin tim,” tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb