Aleatët e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny kanë njoftuar se do të rithemelojnë një rrjet grupesh në të gjithë Rusinë.

Është koha e duhur sepse qeveria është dobësuar nga lufta në Ukrainë, thanë ata.

“Shumica e fjetur u zgjua – Putini vetë e zgjoi atë”, tha Ivan Zhdanov, ish-drejtor i Fondacionit të Navalny për Luftën kundër Korrupsionit.

Ai po fliste në një video në YouTube të postuar nga aleati më i ngushtë dhe strategu më i mirë i Navalny, Leonid Volkov.

“Është koha që ne të rivendosim rrjetin tonë për të luftuar mobilizimin dhe luftën,” shtoi z. Zhdanov.

Navalny u burgos në janar 2021 me akuza që shihen gjerësisht si të motivuara politikisht. Shumë nga bashkëpunëtorët e tij të ngushtë janë larguar nga Rusia.

Infrastruktura politike e grupit u shkatërrua në vitin 2021 pasi u etiketua si ekstremist.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: