Gjykata Ndërkombëtare Penale dhe Ukraina nënshkruan sot një marrëveshje për hapje e një zyre në vend, njoftoi GJNP, e cila javën e kaluar lëshoi ​​një urdhër arresti ndërkombëtar kundër presidentit rus Vladimir Putin.

“Është vetëm fillimi, një fillim i mirë,” tha Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës, Andriy Kostin për marrëveshjen që ai nënshkroi në emër të vendit të tij në Hagë.

“Unë jam i bindur se ne nuk do të ndalemi derisa përgjegjësit për krimet ndërkombëtare të kryera në Ukrainë të sillen para drejtësisë, “shtoi ai.

Prokurori i Përgjithshëm ukrainas kishte njoftuar në fillim të marsit se Kievi po përgatitej të hapte një zyrë të Gjykatës Ndërkombëtare Penale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb