MOSKË

Protestuesit kanë organizuar një demonstratë të Mërkurën përpara Shtëpisë së Pritjes së Ministrisë së Jashtme ruse në Moskë në mbështetje të agjencisë ‘Sputnik Estonia’, e cila ka qenë subjekt i një presioni të konsiderueshëm nga autoritetet në vendin Balltik, raportoi një korrespondent i Sputnik.

Demonstruesit, të cilët ishin të veshur me të verdhë, ngjyra e korporatave të Sputnik, mbajtën protestën përpara një takimi midis Ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov dhe Kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, i cili është edhe kryetari aktual i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunimi në Evropë (OSBE), në ndërtesën e Ministrisë së Jashtme në kryeqytetin rus.

“Ata që morën pjesë në demonstratë po prisnin posaçërisht ardhjen e Ramës, me qëllim që të tërhiqnin vëmendjen e tij ndaj presionit me të cilin përballen gazetarët e Sputnik Estonia, të cilët u detyruan të ndërpresin kontratat e tyre duke filluar nga 1 janari, pasi morën kërcënime me burgim. deri në pesë vjet nga autoritetet Estoneze.

Protestuesit shfaqën pankarta me parullat “Estonia është një kamp përqendrimi për gazetarët” dhe “Larg gazetarët në shtetet e Balltikut”.” tha korrespondenti i Sputnik.

Moska ka deklaruar më parë se pret që përfaqësuesi i OSBE-së për lirinë e mediave, Harlem Desir, të shtyjë autoritetet Estoneze të rishikojnë politikat e tyre shtypëse kundër gazetarëve të Sputnik në vendin baltik.

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Moska do të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për të siguruar që gazetarët e Sputnik të mund të kryejnë punën e tyre në vendet e huaja./urdupoint

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: