Gjashtëmbëdhjetë anëtarë të stafit të Kombeve të Bashkuara në kryeqytetin e Etiopisë janë kapur nga autoritetet e vendit ditët e fundit, tha të martën zëdhënësi kryesor i OKB-së, duke injektuar tension të ri në marrëdhëniet e trazuara të organizatës me qeverinë, ndërsa ajo përballet me një luftë civile njëvjeçare dhe zi buke.

Arrestimet e anëtarëve të stafit në kryeqytetin, Addis Abeba, përfshinin gjithashtu një numër të paspecifikuar të vartësve të tyre, tha zëdhënësi, Stéphane Dujarric. Asnjë shpjegim nuk u dha se pse ata ishin arrestuar, tha ai, dhe Kombet e Bashkuara po kërkonin lirimin e tyre të menjëhershëm.

Lufta civile, e përqendruar në rajonin e trazuar verior të Tigray, por duke u përhapur diku tjetër në Etiopi, vendi i dytë më i populluar i Afrikës, ka krijuar një emergjencë të madhe humanitare duke prekur 7 milionë njerëz dhe duke zhytur dhjetëra mijëra në kushte të ngjashme me urinë.

Dujarric tha se të gjithë anëtarët e stafit të arrestuar ishin të kombësisë etiopiane, por ai nuk mund të specifikonte përkatësinë e tyre etnike. Raportet e lajmeve nga Etiopia kanë thënë se shumë etiopianë me origjinë etnike Tigrayan janë kapur në Addis Ababa që kur qeveria qendrore shpalli gjendjen e jashtëzakonshme javën e kaluar, pasi rebelët tigrajanë kërcënuan të marshonin në jug drejt kryeqytetit.

Përpjekjet e agjencive të ndihmës së OKB-së për të ndihmuar civilët e rrezikuar nga konflikti janë kufizuar nga luftimet, bllokadat dhe pengesat burokratike të ngritura nga qeveria, pavarësisht lutjeve të përsëritura të Sekretarit të Përgjithshëm António Guterres për të lejuar akses të papenguar.

Zyrtarët etiopianë kanë akuzuar Kombet e Bashkuara, mediat perëndimore dhe disa grupe të jashtme humanitare se simpatizojnë rebelët Tigrayan, të cilët kanë sfiduar përpjekjet e ushtrisë etiopiane për të shtypur kryengritjen e tyre. Z. Guterres ka mohuar fuqishëm se Kombet e Bashkuara kanë treguar ndonjë anshmëri në konflikt.

Tensionet midis z. Guterres dhe kryeministrit Abiy Ahmed të Etiopisë, laureatit të Çmimit Nobel për Paqe 2019, trashëgimia dhe e ardhmja politike e të cilit tani janë në rrezik nga grindjet, janë rritur muajt e fundit. Ata morën një kthesë tejet negative pasi qeveria e zotit Abiy urdhëroi dëbimin e shtatë zyrtarëve të lartë të ndihmës së OKB-së më 30 shtator me akuzat se po ndërhynin në punët e vendit të tij.

I pyetur nëse z. Guterres ishte i irrituar më tej nga lajmet për ndalimet, z. Dujarric tha: “Sekretari i Përgjithshëm është i irrituar nga mungesa e aftësisë për të ndihmuar njerëzit në nevojë.”

Zyrtarët etiopianë nuk kishin komente të menjëhershme mbi ndalimet. Një mesazh i lënë për ambasadoren e Etiopisë në Kombet e Bashkuara, Taye Atske Selassie Amde, nuk u kthye.

Dujarric raportoi ndalimet një ditë pasi zyrtari i lartë i ndihmës humanitare i OKB-së, Martin Griffiths, përfundoi një vizitë katër-ditore në Etiopi, duke përfshirë kryeqytetin e rajonit Tigray, Mekelle .

Në një deklaratë të lëshuar në përfundim të udhëtimit të tij, z. Griffiths tha se kishte zhvilluar “diskutime konstruktive” me z. Abiy dhe zëvendëskryeministrin e tij dhe ministrin e Jashtëm, Demeke Mekonnen, mbi “sfidat me të cilat përballen organizatat e ndihmës në marrjen e ndihmës për të gjithë Etiopianët në nevojë.”

Lajmet për arrestimet erdhën gjithashtu një ditë pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së u mblodh për të diskutuar konfliktin, me të 15 anëtarët që nxitën antagonistët të zgjidhin çështjet e tyre përmes negociatave politike.

Diplomacia që synon arritjen e këtij rezultati është intensifikuar ditët e fundit. I dërguari i Shteteve të Bashkuara në Bririn e Afrikës, Jeffrey Feltman, dhe një i dërguar i Bashkimit Afrikan, Olusegun Obasanjo, një ish-president i Nigerisë, kanë zhvilluar bisedime në Etiopi.

Zoti Obasanjo i tha Këshillit të Sigurimit të hënën se të gjitha palët në konflikt bien dakord “individualisht se dallimet midis tyre janë politike dhe kërkojnë një zgjidhje politike përmes dialogut”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb