Etiopia vrau shtatë ushtarë sudanezë dhe një civil në një zonë kufitare në shenjën e fundit të përkeqësimit të marrëdhënieve midis kombeve të Afrikës Lindore.

Një deklaratë e ushtrisë sudaneze të dielën vonë i përshkroi vrasjet si një “akt frikacak” dhe tha se Khartoum do të hakmerrej.

Vrasjet kanë shkelur “të gjitha ligjet dhe zakonet e luftës dhe të drejtën ndërkombëtare humanitare”, thuhet në deklaratë. Ai tha se Etiopia i ekspozoi trupat jashtë. Ai nuk dha detaje të mëtejshme, duke përfshirë mënyrën se si ishte përfshirë një fermer civil.

Media sudaneze Monte Carro postoi një foto grafike në internet që supozohet se tregon trupat e shtatë të vdekurve me uniforma ushtarake të shtrirë të palëvizur ndërsa një grup njerëzish shikonin. Ai tha se trupat ishin të ushtarëve të vdekur.

Ministria e Jashtme e Sudanit tha në një deklaratë të hënën, se tetë personat ishin marrë në Etiopi pasi ushtarët u mbajtën robër në një zonë brenda Sudanit më 22 qershor.

Ministria tha se po tërhiqte ambasadorin sudanez nga kryeqyteti etiopian Addis Abeba dhe thirri të dërguarin etiopian në Khartoum për të protestuar ndaj vrasjeve. Ai tha gjithashtu se do të ankohej në Kombet e Bashkuara.

Ministria e Jashtme e Etiopisë konfirmoi vrasjet në atë që e përshkroi si “një incident tragjik.” Ajo tha në një deklaratë se një njësi ushtarake sudaneze kaloi në Etiopi me mbështetjen e rebelëve nga rajoni Tigray dhe sugjeroi se ishte kur ata u vranë.

“Qeveria e Etiopisë, pra, shpreson që qeveria sudaneze do të përmbahet nga çdo përshkallëzim i incidentit dhe do të marrë masa që mund të de-përshkallëzojnë situatën”, thuhet në deklaratë pa dhënë detaje.

Lidhjet midis dy fqinjëve janë përkeqësuar vitet e fundit mes një mosmarrëveshjeje të gjatë kufitare mbi sipërfaqe të mëdha toke bujqësore në zonën e al-Fashaqa. Sudani këmbëngul se tokat janë brenda kufijve të tij, sipas një marrëveshjeje që demarkoi kufirin midis territoreve të tyre në fillim të viteve 1900.

Përleshjet sporadike kanë shpërthyer gjatë dy viteve të fundit atje, pasi Sudani tha se rimori pjesën më të madhe të territorit të tij dhe i bëri thirrje Etiopisë që të tërheqë trupat nga të paktën dy pika që thotë se janë brenda Sudanit.

Në nëntor, Sudani tha se gjashtë nga trupat e tij u vranë në një sulm nga forcat ushtarake dhe milicia etiopiane në zonë. Të dy vendet kanë zhvilluar bisedime, së fundmi në Khartoum në dhjetor 2020, për të zgjidhur mosmarrëveshjen mbi al-Fashaqa, por nuk kanë bërë përparim.

Etiopia, nga ana tjetër, thotë se Sudani përfitoi nga konflikti vdekjeprurës në rajonin verior Tigray të Etiopisë për të hyrë në territorin etiopian. Ajo u ka bërë thirrje trupave sudaneze që të kthehen në pozicionet që mbanin përpara se luftimet në Tigray të shpërthyen në nëntor 2020, duke vënë forcat federale të Etiopisë kundër luftëtarëve rajonalë.

Një digë e diskutueshme që Etiopia po ndërton në Nilin Blu, dega kryesore e lumit Nil, është një tjetër pikë mosmarrëveshjesh midis Etiopisë dhe Sudanit, si dhe midis Etiopisë dhe Egjiptit. Si Sudani ashtu edhe Egjipti janë në rrjedhën e poshtme.

Mosmarrëveshja shumëvjeçare tani përqendrohet në atë se sa shpejt Etiopia duhet të mbushë dhe rimbushë rezervuarin dhe sa ujë duhet të lëshojë në rrjedhën e poshtme në rast të një thatësire shumëvjeçare.

Egjipti, i cili mbështetet në Nilin për më shumë se 90% të ujit të tij, i frikësohet një ndikimi shkatërrues nëse diga operohet pa marrë parasysh nevojat e saj. Etiopia thotë se diga prej 5 miliardë dollarësh në Nilin Blu është thelbësore, duke argumentuar se shumicës dërrmuese të njerëzve të saj i mungon energjia elektrike.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb