Një përshpejtim i papritur i veprimtarisë shpërthyese të Etnës nisi sot aktivitetin e saj në Kraterin e ri të Jug-lindjes.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Faza shërthyese ka prodhuar re dhe hi vullkanik që ka arritur lartësinë 4500 metra. Sipas Institutit italian të gjeofizikës intensiteti i vullkanit zgjati rreth 3 orë.

Pavarësisht kësaj aktiviteti shpërthyes në kraterin tjetër Voragine, nuk ka pasur modifikime.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb