Eurobondi, borxhi 600 milion euro
Shqipëria po përgatitet të marrë për herë të katërt një borxh tregtar. Eurobondi i kërkuar prej qeverisë, është 600 milion euro. Ekspertët thonë se, nëse kjo hua merret për të ulur borxhin e brendshëm, nuk sjell probleme për ekonominë, por e kundërta ndodh, nëse do të ketë luhatje në tregut valuator, duke e zhvlerësuar lekun.  Për këtë arsye ministria e financave duhet të jetë e kujdesshme në ndërtimin e politikave të duhura fiskale gjatë 10 vjecarit të maturimit.

Një ndryshim në ligjin e tatimit mbi të ardhurat
Ministria e financave ka kërkuar heqjen e tatimit 15%, për kalimin e pronësisë së një pasurie të paluajtshme, tek një antar i familjes. Sipas hartuesve të ligjit, ky ndryshim nuk sjell impakt negativ në buxhet, sepse bëhet për të shmangur evazionin. Për noterët, ligji i ri pritet të ketë ndikim pozitiv social, në familjet shqiptare.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: