Parlamenti Evropian votoi për të shtuar ndihmën makro-financiare për Moldavinë deri në 145 milionë euro për të ndihmuar vendin të mbulojë një pjesë të nevojave të financimit në vitin 2023.

Raporti njofton përmes mediave të huaja se eurodeputetët miratuan propozimin e Komisionit për t’i dhënë mbështetje qeverisë moldave për stabilizimin e situatës ekonomike të vendit, me 561 vota kundër 43, dhe 20 abstenime.

Mbështetja, në total prej 45 milionë euro grante dhe deri në 100 milionë euro kredi, do të disbursohet në dy këste të planifikuara për tremujorin e tretë dhe të katërt të 2023, me kusht që Moldavia të përmbushë disa kushte të politikës. Këto përfshijnë reformat e sistemit të drejtësisë, sigurimin e shtetit të së drejtës dhe luftën kundër korrupsionit, si dhe përparim të mirë në zbatimin e një programi makroekonomik të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb