Programi i dobët i vaksinimit i Evropës ka nxjerrë një nga armiqtë më të mëdhenj të kontinentit me një mundësi të artë për të shënuar një fitore serioze diplomatike.

Në fillim të kësaj jave, Kremlini lëshoi ??një deklaratë nga një video konferencë midis Presidentit Francez Emmanuel Macron, Kancelares Gjermane Angela Merkel dhe Presidentit Rus Vladimir Putin.

Pika një në rendin e ditës, sipas Kremlinit, ishte një diskutim mbi perspektivën e “regjistrimit të vaksinës ruse Sputnik V në BE dhe dërgesave të mundshme dhe prodhimit të përbashkët të vaksinës në vendet e BE”.

Gjermania përdorte një gjuhë më të moderuar, duke përfshirë një vërejtje më të qartë se si Sputnik mund të përdoret vetëm nëse plotëson standardet evropiane.

Por takimi ishte i mjaftueshëm për të dërguar drithërima në shtyllën kurrizore të disa vendeve anëtare, ndërsa nxiti përgjigje të zemëruara nga zyrtarë qeveritarë dhe ligjvënës të lartë midis aleatëve të Evropës.

Programi i vaksinimit i Bashkimit Evropian ka dalë ngadalë nga bllokimet dhe është rrënuar nga çështjet e furnizimit. Për një numër në rritje të udhëheqësve të dëshpëruar të BE, një rrugëdalje nga kriza mund të çojë në Rusi.

Kremlini u kritikua rëndë verën e kaluar për miratimin e Sputnik para se të fillonin provat në shkallë të gjerë të Fazës 3, por analiza e fundit e botuar në The Lancet zbuloi se vaksina ishte shumë efektive dhe e sigurt.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb