Inflacioni në eurozonë arriti në shifra dyshifrore dhe vuri një tjetër rekord të ri në shtator, sipas të dhënave paraprake, pasi pasojat negative të luftës së Rusisë në Ukrainë vazhdojnë të shkaktojnë një taksë të rëndë për ekonomitë evropiane.

Eurostat, agjencia e statistikave të Bashkimit Evropian, vlerëson se inflacioni në zonën e euros me 19 vende arriti në 10.0% në shtator, nga 9.1% në gusht.

Rritja e fundit e çmimeve u nxit nga energjia, kostoja e së cilës tani është 40.8% më e lartë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar – ndërsa çmimet për ushqimin, alkoolin dhe duhanin besohet se janë rritur me 11.8% nga viti në vit.

Vendet baltike mbeten vendet më të prekura me normat e inflacionit në 24.2%, 22.5% dhe 22.4% përkatësisht në Estoni, Lituani dhe Letoni.

Norma më e ulët prej 6.2% vërehet në Francë me Maltën dhe Finlandën pas (7.3% dhe 8.4%).

Shifrat e fundit u publikuan pikërisht kur ministrat e energjisë të BE-së arritën një marrëveshje në një takim të jashtëzakonshëm në Bruksel për të frenuar çmimet e larta të energjisë elektrike.

Këto përfshijnë një reduktim të detyrueshëm të kërkesës për energji elektrike, një kufi mbi të ardhurat e prodhuesve të energjisë elektrike pa gaz dhe kapjen e të ashtuquajturave fitime të tepërta nga prodhuesit e karburanteve fosile.

Tani pritet që diskutimet të përqendrohen në atë se si të ulet çmimi i gazit i cili ndikon shumë në çmimin e energjisë elektrike në Evropë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb