Disa ndryshime të bëra në sistemin e votimit të Eurovision Song Contest 2023 janë njoftuar pak më parë nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU).

Detajet u zbuluan gjatë një deklaratë për shtyp pasi formati i ri u miratua nga Grupi i Referencës së Konkursit më herët sot.

1.Votat e shikuesve do të vendosin për vendet që kualifikohen në gjysmëfinale

2.Shikuesit në vendet jo-pjesëmarrëse do të mund të votojnë në internet

3.Votat e jurisë do të kombinohen me votat e audiencës globale për të vendosur rezultatin përfundimtar

Vitin e ardhshëm, vendet që kualifikohen në gjysmëfinale do të vendosen vetëm në bazë të votave të dhëna nga JU shikuesit, në vend të një kombinimi të një jurie dhe votimit publik siç ka ndodhur që nga viti 2009.

Juritë profesionale të industrisë së muzikës do të mbeten për finalen e madhe, por kontrolli i plotë se kush do të arrijë atje nga gjysmëfinalet i është dorëzuar publikut shikues.

Dhe, për herë të parë ndonjëherë, shikuesit nga vendet jo-pjesëmarrëse do të mund të votojnë edhe për këngët e tyre të preferuara!

Martin Österdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Eurovision Song Contest, tha për ndryshimet:

“Përgjatë historisë së tij 67-vjeçare, Eurovision Song Contest ka evoluar vazhdimisht për të mbetur relevant dhe emocionues. Këto ndryshime pranojnë popullaritetin e jashtëzakonshëm të shfaqjes duke i dhënë më shumë fuqi audiencës së ngjarjes më të madhe të muzikës live në botë.

Në vitin 2023, vetëm shikuesit e Eurovision Song Contest do të vendosin se cilat vende do të kalojnë në Finalën e Madhe dhe, duke reflektuar ndikimin global të ngjarjes, të gjithë që e shikojnë shfaqjen, kudo që jetojnë në botë, mund të japin votat e tyre për këngët e tyre të preferuara.

Duke përfshirë edhe juritë e profesionistëve të muzikës në vendosjen e rezultatit përfundimtar, të gjitha këngët në finalen e madhe mund të vlerësohen sipas kritereve më të gjera të mundshme. Ne gjithashtu mund të ruajmë traditën e udhëtimit nëpër Evropë dhe Australi për të mbledhur pikë dhe për të siguruar një sekuencë votimi emocionuese me fituesin e zbuluar vetëm në fund të shfaqjes.’

Ata që shikojnë në pjesën tjetër të botës do të mund të votojnë nëpërmjet një platforme të sigurt në internet duke përdorur një kartë krediti nga vendi i tyre dhe votat e tyre, pasi të mblidhen së bashku, do të konvertohen në pikë që do të kenë të njëjtën peshë si një vend pjesëmarrës në si në gjysmëfinale ashtu edhe në finale të madhe.

Audienca në të gjitha vendet pjesëmarrëse do të jetë ende në gjendje të votojë me SMS, telefon ose nëpërmjet aplikacionit të Eurovision Song Contest./Panorama Plus

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb