WhatsApp, Instagram dhe Facebook kanë rënë të gjitha në një ndërprerje të madhe në të gjithë botën. Tre aplikacionet – të cilat janë në pronësi të Facebook dhe funksionojnë në infrastrukturë të përbashkët – të gjitha ndaluan së punuari pak para orës 5 pasdite. Produkte të tjera që janë pjesë e së njëjtës familje aplikacionesh, si Facebook Workplace, gjithashtu ndaluan së punuari.

Vizitorët në faqen e internetit të Facebook thjesht panë një njoftim “faqe gabim” ose një mesazh që shfletuesi i tyre nuk mund të lidhej. Aplikacionet WhatsApp dhe Instagram vazhduan të funksionojnë, por nuk shfaqën përmbajtje të re, duke përfshirë ndonjë mesazh të dërguar ose marrë gjatë problemeve. Whatsapp Web është gjithashtu jashtë shërbimit.

Ndërprerjet e Facebook ndodhin relativisht rrallë, por priren të jenë të mëdha në ndikimin e tyre sepse ndikojnë në tre nga aplikacionet më të mëdha në botë.
Kompania është shpesh e fshehtë për shkaqet e ndonjë çështjeje dhe nuk ka tendencë t’i shpjegojë ato edhe pasi të rregullohen. Në vitin 2019, për shembull, ajo pësoi ndërprerjen e saj më të madhe në vite – dhe tha vetëm se ishte “shkaktuar një problem” gjatë “operacioneve të mirëmbajtjes rutinë”.

Në një transkript të rrjedhur të botuar në The Verge në 2019, shefi ekzekutiv Mark Zuckerberg vëren se ndërprerje të tilla janë një “problem i madhe”. Çdo problem shpesh mund t’i bëjë njerëzit të fillojnë të përdorin konkurrentët në vend të kësaj, dhe vuri në dukje se mund të duhen “muaj” për të fituar besimin dhe për t’i kthyer njerëzit në platformat e Facebook – nëse ata kthehen.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: