Facebook ka nisur një përpjekje që synon përdoruesit që punojnë së bashku në platformë për të promovuar dhunën në botën reale ose teoritë e komplotit, duke hequr një rrjet gjerman që përhap dezinformata Covid.

Mjeti i ri i shpallur të enjten ka për qëllim zbulimin e përpjekjeve të organizuara, dashakeqe që janë një kërcënim, por që nuk arrijnë rregullat ekzistuese të gjigantit të mediave sociale kundër grupeve të urrejtjes, tha shefi i politikës së sigurisë të Facebook Nathaniel Gleicher.

Facebook ka qenë nën një presion të pamëshirshëm për t’u mbrojtur nga të qenit një platformë ku dezinformatat dhe urrejtja mund të përhapen, ndërsa në të njëjtën kohë mbetet një forum për njerëzit që të flasin lirshëm.

Nën përpjekjen e re, përdoruesit që punojnë së bashku për të “përforcuar sjelljen e dëmshme të grupit të tyre” dhe shkelin në mënyrë të përsëritur rregullat e platformës, mund t’i mbyllin llogaritë e tyre.

Facebook është në kërkim të grupeve të përdoruesve që bëjnë gjëra të tilla si “brigadimi” ose grumbullimi i llogarive të tjera, për t’i përmbytur ata me komente ose ankesa.

“Ne e pranojmë se kjo sfidë është komplekse,” tha drejtori i ndërprerjes së kërcënimeve në Facebook, David Agranovich në një konferencë shtypi.

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm dhe të qëllimshëm … për të bërë dallimin midis njerëzve që organikisht vijnë së bashku për t’u organizuar për ndryshime shoqërore, dhe llojeve të rrjeteve kundërshtare që mund të shkaktojnë dëm social,” shtoi ai.

Një seri artikujsh të fundit të Wall Street Journal kanë hedhur një dritë të fortë mbi kompaninë për dështimin në mbrojtjen e përdoruesve adoleshentë të aplikacionit të saj të fotografisë Instagram, por edhe për mbrojtjen e VIP -ave nga disa nga kufizimet e vetë rrjetit.

Nën përpjekjen e re, Facebook ka hequr më pak se 150 llogari, faqe ose grupe të operuara nga njerëz të lidhur me lëvizjen Querdenken, e cila kundërshton masat anti-Covid si mbajtja e maskave dhe mbylljet.

Njerëzit pas llogarive, disa prej të cilëve ishin në Instagram, rritën përmbajtjen që portretizonte dhunën si rrugën për të përmbysur përpjekjet e qeverisë gjermane kundër virusit, sipas Facebook.

Rrjeti social citoi raportet publike se grupi mori pjesë në dhunën kundër gazetarëve, policisë dhe mjekëve në Gjermani.

Mjeti i ri i zbatimit do të synojë grupet me histori të shkeljes së rregullave të Facebook dhe përpjekjes për të shmangur përgjegjësinë.

Gleicher tha se rrjeti ka zhvilluar këtë mjet të ri që para fillimit të këtij viti, pasi fushatat e dëmshme të mediave sociale gjithnjë e më shumë i përfshinin përdoruesit e vërtetë për të përhapur postime.

Ai vuri në dukje se aktorët e këqij “i turbullojnë qëllimisht kufijtë” midis njerëzve të vërtetë që shprehin idetë e tyre dhe manipulimit të qëllimshëm, në mënyrë që të jenë më të vështirë për tu kapur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb