Duke pasur parasysh situatën e tyre të vështirë financiare, AC Milan mund të sakrifikojë vendin e tij në UEFA Europa League, në mënyrë që të ketë më shumë kohë për të përmbushur Fair Play Financiar.

Italianët kanë luftuar vonë me UEFA-n e cila vendosi të pezullojë dënimin dhënë Milanit për dështimin e tyre në periudhën 2015-2018, duke pritur përgjigjen e Gjykatës për Arbitrazhin e Sportit, i cili do të vendosë më 14 gusht.

Para kësaj, Milan dëshiron të arrijë një marrëveshje për të zgjidhur situatën dhe për të sakrifikuar vendin e tyre në Europa League si një nga kërkesat e marrëveshjes. Nëse Milan nuk i balancon shifrat dhe nuk i përmbush përgjegjësitë e tyre, ato mund të ndalohen nga garat kontinentale. Për të arrihej kjo marrëveshje, do të ishte Torino që do të merrte vendin e Milanit në Europa League pasi përfundoi sezonin në vendin e shtatë në Serie A.

BalkanWeb

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb