Familja e Sir Sean Connery nxjerr në ankand pikturën e rrallë të Picasso-s/ Vlera marramendëse e shitjes së saj do të shkojë për kauza bamirësie. Një pikturë e Pikasos në pronësi të Sir Sean Connery është shitur për 17.7 milionë paund në një ankand dhe të ardhurat do të shkojnë për të ndihmuar kauzat në Skoci dhe Bahamas. Familja e yllit të ndjerë të James Bond e nxori në shitje veprën e artit për të mbledhur fonde për Fondin Filantropik “Sean Connery”.

Ajo do të dhurojë para për kauza të mira në Skoci dhe Bahamas, ku ylli jetoi me gruan e tij Micheline për më shumë se 30 vjet.
Sir Sean, i lindur në Edinburg, bleu “Buste d’homme dans un cadre” disa vjet para vdekjes së tij në moshën 90-vjeçare në tetor 2020.
Piktura e vitit 1969 u shit dje në Hong Kong nga shtëpia e ankandit Christie’s dhe pritej të shitej të paktën 15 milionë paundsh.

Organizatorja e ankandit Georgina Hilton e cila mbante veshur një smooking të stilit Bond në nderim të 007 e përshkroi pikturën si ‘sensacionale’. Ofertimi filloi me 10 milion £ dhe mori pesë oferta përpara se të tërhiqte një çmim përfundimtar prej 17.7 milion £, duke përfshirë premiumin e blerësit. Picasso më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand ishte “Les Femmes d’Alger” (Versioni ‘O’) për 179.4 milionë dollarë në 2015.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Duke folur para shitjes, djali i tij Stephane Connery, një këshilltar arti, tha: “Sean kishte një ndjenjë të jashtëzakonshme estetike, kompozimi dhe lëvizjeje të mësuar nga karriera e tij në një medium vizual, si dhe martesa e tij e gjatë me Micheline.

Ai i donte dhe zotëronte një sërë veprash të Picasso-s, dhe kur pa “Buste d’homme dans un cadre” ai u mahnit nga fuqia dhe liria e tij shprehëse. “Duket e përshtatshme që kjo vepër të shitet në Azi pasi Sean kishte një ndjesi të jashtëzakonshe për Azinë dhe kulturën e saj.”

Ai shtoi: “Para se Sean të vdiste në vitin 2020, ai ndau një pjesë të konsiderueshme të pasurisë së tij për t’u përdorur për qëllime filantropike.”

“Ne, familja e tij po punojmë tani për të krijuar një fond që do të ofrojë mbështetje për organizatat që pasqyrojnë interesat dhe pasionet e Sean-it dhe do të shërbejnë për të mbajtur gjallë trashëgiminë e tij të integritetit, mundësive dhe efektivitetit.

“Këto përpjekje do të përqendrohen në Skoci, ku lindi Sean, dhe në Bahamas, ku ai jetoi për më shumë se 30 vjet dhe e konsideroi si atdheun e tij.

Piktura është një nga portretet e musketierëve të artistit spanjoll Picasso dhe përshkruhet nga ekspertët e artit si “një nga pikturat më të bukura dhe më të arrira të artistit nga dekada e fundit e jetës së tij”.

Adrien Meyer, bashkëkryetar i Artit Impresionist dhe Modern në Christie’s, u shpreh: “Është një privilegj për Christie’s që i është besuar nga familja e Sir Sean Connery shitja e këtij autoportreti përrallor të Picasso”.

“Kjo është thjesht një nga veprat më të mira të artistit të periudhës së tij të vonë që ka dalë ndonjëherë në treg.” Fituesi i çmimit “Oscar” Connery vdiq i qetë në gjumë në shtëpi pas një beteje me demencën në tetor 2020.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb