Kim Kardashian po merret në pyetje nga FBI për marrëdhënien e saj me Joe Lowe, një biznesmen malajzian i arratisur, që akuzohet për përvetësim të miliarda dollarëve nga firma malajziane e zhvillimit strategjik 1MDB.

Siç raporton Daily Mail, Kardashian pranoi se kishte festuar me Lowe në Las Vegas dhe kishte pranuar dhurata në para prej tij. Ajo e takoi për herë të parë në vitin 2009, kur ai i pagoi 50,000 dollarë për të performuar në një klub nate për ditëlindjen e tij. Raportet thonë se malajziani që atëherë ka filluar ta mbulojë personazhin televiziv me dhurata dhe para, duke përfshirë 250,000 dollarë në kartëmonedha qindra dollarëshe, kur ajo luajti letra me të.

Sipas Kardashian, ajo u takua me Lowe vetëm gjashtë herë, dy prej të cilave ishin gjatë kumarit. Megjithatë, ata mbajtën kontakte me mesazhe, ku biznesmeni i premtoi se do ta pasuronte me gjerdan diamanti dhe piktura të shtrenjta.

  • foto galeri
  • foto galeri

Joe Lowe mori pjesë në dasmën e Kim Kardashian me Kris Humphries në vitin 2011 dhe i dha asaj 305,000 dollarë si dhuratë martese, të cilat ajo i përdori për të blerë një Ferrari të bardhë. Ajo më vonë e shiti atë dhe i përdori paratë për të blerë një Lamborghini, e cila ishte e regjistruar në emrin e Kanye West.

Në korrik 2012, malajziani pagoi 1.25 milionë dollarë që West të shfaqej në një jaht në Itali dhe gjithashtu i dha Kardashian 250,000 dollarë për paraqitjen e saj. Por, marrëdhënia e tyre më vonë u përkeqësua dhe ata ndaluan së foluri në fillim të viteve 2010.

Sipas raportit të FBI-së, Kardashian gjithmonë e konsideronte burimin e pasurisë së Lowe si misterin më të madh. Hetimi për njeriun misterioz dhe skandalin 1MDB ka vazhduar prej disa vitesh, me Joe Low të akuzuar për pastrim parash dhe krime të tjera financiare në SHBA, Malajzi dhe vende të tjera.

Skandali 1MDB është një nga skandalet më të mëdha financiare në histori, që përfshin përvetësimin e miliarda dollarëve nga fondi i pasurisë sovrane të Malajzisë. Skandali ka implikuar zyrtarë të rangut të lartë në Malajzi, si dhe disa banka dhe institucione financiare globale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb