Pasi hodhi poshtë mbi një milion produkte të lidhura me cigaren elektronike, Administrata e Ushqimit dhe Barnave njoftoi sot se autorizoi cigaren e saj të parë elektronike: Vuse Solo, e bërë nga RJ Reynolds Vapor Company. Agjencia është duke lejuar në treg bishtajoren e lëngshme me shije duhani të kompanisë, por i ka refuzuar bishtajat e saj me shije.

Ka kaluar më shumë se një muaj nga afati i FDA-së për shqyrtimin e aparateve dhe cigareve elektronike. Fillimi i shtatorit shënoi fundin e një periudhe njëvjeçare ku kompanive u lejohej të vazhdonin shitjen e produkteve të tyre, edhe pse rregulloret e agjencisë thoshin se çdo produkt i ri duhani ka nevojë për autorizim para se të mund të tregtohet. Tani, çdo gjë e shitur pa autorizim po tregtohet ilegalisht.

Kompanitë paraqitën aplikime për 6.5 milionë produkte avullimi dhe cigare elektronike, dhe agjencia tha se aplikimet nuk ishin të plota për shumicën dërrmuese. FDA thotë se vendimet e saj përqendrohen tek duhanpirësit e rritur të cilët mund ta përdorin atë për të lënë duhanin.

Rreth 10 përqind e nxënësve të shkollave të mesme që përdorin vape përdorin produktet Vuse, sipas Anketës Kombëtare të Duhanit për Rininë të vitit 2021. Por adoleshentët kanë më pak gjasa të përdorin shije duhani, tha agjencia në një deklaratë . FDA hodhi poshtë 10 bishtajat e-lëngshme me shije të Vuse dhe ende po rishikon aplikimin e saj për një aromë mentol.

Agjencia tha në deklaratën e saj se po kufizon gjithashtu reklamat e RJ Reynolds Vapor Company rreth cigareve të saj elektronike për të bërë më pak të ngjarë që adoleshentët të shikojnë reklamat.

FDA ende nuk ka vendosur për 2 përqind të aplikacioneve të paraqitura për avullim dhe cigare elektronike. Kjo përfshin aplikimet nga Juul, një udhëheqës tregu dhe kompania që është kritikuar dhe fajësuar më së shumti për tërheqjen e fëmijëve dhe adoleshentëve në përdorimin e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb