Tërmeti i fuqishëm që tronditi zona të mëdha përgjatë kufirit turko-sirian jo vetëm që solli shkatërrim dhe vdekje në qytetin verior të Sirisë, Alepo, por gjithashtu shkaktoi një traumë të pashlyeshme tek të mbijetuarit, veçanërisht femijet.

Shkolla Abdul-Mutaleb në Aleppo është kthyer në një strehë të përkohshme për rreth 450 të mbijetuar, 75 prej të cilëve janë fëmijë. Gjatë një vizite në shkollë, fëmijët u panë jashtë në oborrin e shkollës, duke shijuar diellin e ngrohtë, duke kënduar dhe kërcyer në grup. Disa të moshuar merreshin me lojëra grupore që ua mbanin mendjen të zënë.

Atmosfera ishte e mbushur me muzikë dhe të qeshura ndërsa organizatorët u përpoqën të zëvendësonin përvojën e keqe me kujtime të reja argëtuese.

Adham Bakr, një oficer i mbështetjes psikosociale në UNICEF, tha se shërbimet e mbështetjes psikologjike dhe sociale ishin diçka që ata tashmë ua kishin ofruar fëmijëve vendas gjatë luftës civile në vend.

Pas tërmetit, ata filluan një program të quajtur ndihma e parë psikologjike për fëmijët, tha ai.

“Ne filluam programin e ndihmës së parë psikologjike që të nesërmen, sepse tërmeti është një lloj i ri katastrofe për Sirinë dhe fëmijët janë traumatizuar shumë,” tha Bakr.

Safaa Saloura, drejtuese e një grupi bamirësie lokale, tha se shumë fëmijë ishin izoluar pas tërmetit, por ajo dhe kolegët e saj ia kanë dalë të angazhohen me ta përmes aktiviteteve të projektuara posaçërisht.

“Ne filluam të shohim të qeshura në fytyrat e fëmijëve,” vuri në dukje ajo.

Sana al-Kurdi, një mësuese, e gjeti veten duke kërkuar strehim në të njëjtin vend ku punon. Nëna e dy fëmijëve tha se kur goditi tërmeti, streha e parë e sigurt që erdhi në mendje ishte vendi i saj i punës.

“Fëmijët e mi po e çlirojnë stresin dhe energjinë e tyre këtu me fëmijët e tjerë. Ata pushuan së menduari për tërmetin, kështu që kjo është pozitive,” tha ajo.

Ndërsa al-Kurdi ishte i njohur me shkollën dhe ndihej rehat atje, ajo ende shpresonte se qëndrimi i saj do të ishte i shkurtër dhe se e gjithë familja do të mund të kthehej në shtëpi pasi të bëheshin riparimet e nevojshme.

“Kam bërë miq këtu. Njerëzit këtu po ndihmojnë njëri-tjetrin. Por jeta normale duhet të kthehet,” tha mësuesi.

73a6d4308bbd41dabea4648f8ccabeb6

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb