Pjesë të akullit rozë janë vërejtur në disa vende në alpet italiane. Shkencëtarët që hetojnë këtë fenomen të çuditshëm shprehem se ka të ngjarë të shkaktohen nga algat.

Sipas Guardian, mendimet për origjinën e myshkut ndryshojnë. Sipas Biaggio di Mauro i Këshillit Kombëtar të Kërkimit të Italisë, bora rozë e vërejtur në pjesë të akullnajës Presena ka shumë të ngjarë të shkaktohet nga e njëjta bimë që gjendet në Grenlandë.

” Algat nuk janë të rrezikshëm, ato janë një fenomen natyror që shfaqet gjatë pranverës dhe verës në gjerësi të mesme, por edhe në pole, ” tha Di Mauro, i cili ka studiuar algat në Glerierin Morterats në Zvicër. Bima, emri shkencor i së cilës është Ancylonema nordenskioeldi i, është gjetur edhe në të ashtuquajturën Zona e Errët e Groenlandës, ku dihet edhe shkrirja e akullit.

Në kushte normale, akulli pasqyron më shumë se 80% të rrezatimit të diellit përsëri në atmosferë, por ndërsa shfaqen algat, ato errësojnë akullin, thithin nxehtësinë dhe ai shkrin më shpejt. Kjo shkakton një cikël të mbrapshtë, pasi shkrirja e akullit bën që të shfaqen më shumë alga, të cilët gjejnë ujin dhe ajrin e nevojshëm për të krijuar hije të kuqe.

“Ngrohja globale është një problem, gjëja e fundit që kishim nevojë ishin leshterikët” komentoi Marta Durant, një turist në këtë zonë.” Unë mendoj se ne jemi tashmë në pikën kur nuk ka kthim mbrapa”.

Në të njëjtën kohë, Elsa Pontzini nga Firence deklaron se ajo mendon se toka” na paguan prapa atë që i bëmë asaj”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb