Me qindra qytetare u mblodhen ne pedonalen e qytetit te Gramshit dhe nen tingujt e muzikes kercyen valle popullore, e ndersa qendra kulturore e femijeve ne bashkepunim me trupen e Pallatit te Kultures dhane nje koncert me aktivitete te ndryshme.

18 gushti per rrethin e Gramshit simbolizon formimin e batalionit partizan te dy zonave Vèrçè-sulove, i cili u formua ne vitin 1944 ne Malin e Katerlisit me komandant Kapo Lenen.

Per qytetaret gramshak kjo feste para viteve 90 ishte kthyer ne feste tradicionale, per vite te tera atmosfera e kesaj feste u shua, por te shumte jane qytetaret qe e kujtojne me nostalgji.

Kreu i bashkisë, Klodian Taçe, shprehet se Gramshit do t’i kthehet cdo feste tradicionale e harruar nder vite, duke shtuar se ndryshe nga 2 vite me pare, kjo feste do te zhvillohet per tre dite.

Te shumte jane edhe qytetaret gramshak emigrante, te cilet jane kthyer enkas per te festuar kete feste madheshtore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb