Festa e rakisë në Boboshticë është kthyer në një festë tradicionale ku për të tretin vit radhazi promovon një prej produkteve më të njohura të zonës siç është rakia.

Rakia e manit vijon të prodhohet në mënyrë artizanale në Boboshticë duke ruajtur jo vetëm vlerat unike të produktit, por edhe trashëgiminë. Zonjat boboshtare serviren per te gjithe te pranishmit rakine e manit ndersa panairi i produkteve vendase ofroi gatimet tradicionale te zones dhe nje larmishmeri punimesh artizanale.

Investimet e kryera së fundmi në fshatin turistik të Boboshticës, e cila është e përfshirë edhe në projektin e 100 fshatrave, e ka shndërrua këtë zonë në një destinacion të përhershëm turistik me impakt edhe në zhvillimin e ekonomisë lokale.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: