Nuk ka moment më të keq për një qeveri në detyrë se sa të konsumohet nga një skandal politik aq të rëndë sa udhëheqësi i asaj të përballet me thirrje të përditshme për të dhënë dorëheqjen. Në këtë moment është ndalur CNN, e cila i ka kushtuar një artikull kryeministrit britanik, Boris Johnson. Mediumi i famshëm botëror shkruan se Johnson është përfshirë në një krizë mbi akuzat e partive të shumta opozitare, lidhur me shfaqjen pa maskë në publik, në një kohë që vendi po përballet me një valë të ashpër të infektimeve me COVID.

Për javë të tëra, Johnson dhe njerëzit e tij më besnikë, u përpoqën të shmangnin skandalin, duke refuzuar t’i përgjigjeshin pyetjeve për gazetarët. Mirëpo një ditë më parë, një skandal tjetër u bë publik. Ka të dhëna se një festë e madhe ishte mbajtur në Downing Street, një natë para funeralit të Princit Philip. Kjo ngjarje, detyroi kreun e qeverisë që të pranonte se ka qenë i pranishëm në festë dhe kërkoi falje për këtë gjë.

Boris Johnson, nuk ka marrë kritika vetëm nga qytetarët, por edhe nga ligjvënësit në Parlament, që sistematikisht i kujtojnë atij skandalet e shumta gjatë periudhës së pandemisë.
Një ministër i qeverisë i tha CNN se “ai ishte një pasuri elektorale në 2019 sepse personifikoi Brexit-in. Por nëse rezulton se ai nuk është më një aset elektoral, ata [ligjvënësit konservatorë] mund të vendosin ta heqin atë dhe ta zëvendësojë me një tjetër.”

Në vetëm pak muaj, do të ketë një mundësi të përsosur për të kontrolluar popullaritetin e Johnson kur të mbahen zgjedhjet lokale në Angli, Skoci dhe Uells më 5 maj.
Është gjerësisht e pranuar në të gjithë partinë se largimi i Johnson përpara kësaj date do të ishte jashtëzakonisht i rrezikshëm, pasi askush nuk mund të ishte i sigurt se çfarë do të ishte në të vërtetë pasoja.

“Nëse konservatorët janë seriozë për largimin e Johnson-it, ata duhet të jenë gjithashtu seriozë për ta zëvendësuar atë me dikë që mund të rifillojë sinqerisht një parti që ka qenë në qeveri që nga viti 2010”, tha Will Jennings, profesor i shkencave politike në Universitetin e Southampton. “Nëse ata goditen absolutisht me vendasit, gjë që nuk është e përjashtuar dhe mjaft e zakonshme për qeveritë në detyrë, do ta vendoste atë udhëheqës të ri menjëherë në këmbë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb