Aktorja e madhe shqiptare Margarita Xhepa është vlerësuar me çmimin ‘Aktori i Evropës’ në edicionin e 19-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit.

“Çmimi kryesor “Aktori i Evropës 2021” për aktrimin më të mirë i takoi një prej aktoreve më të rëndësishme në hapësirën e gjerë të teatrit Ballkanik, për rolin e ‘Nënës së Madhe’ në shfaqjen “Kush e solli Doruntinën”, me regji të Laert Vasilit.” -thuhet në faqen zyrtare të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit.

Çmimet u ndanë nga një juri ndërkombëtare e përbërë nga: prof. Meto Jovanovski (president), prof. Mimoza Rail dhe prof. Jani Bojadzi.

Çmimi për regjisorin më të mirë i takoi Laert Vasilit, për shfaqjen “Kush e solli Doruntinën”, bazuar në romanin e Ismail Kadare, drejtuar nga Laerti Vasili, skenën dhe kostumin – Stella Lankori, muzikë – Ambra Marjanaku, drejtor artistik – Bashkim Hoxha . Aktorët: Margarita Xhepa, Bujar Lako, Viktor Justi, Laerti Vasili, Luli Hoxha, Suela Bako. Prodhimi: Laerti Vasili, Ministria e Kulturës dhe Teatri Bashkiak “Alexander Moisiu”, Durrës, Shqipëri.

Çmimi i Madh i Jacques Lacarier për Inovacion dhe Eksperimentim i akordohet aktorit dhe regjisorit Mentor Zumberay për shfaqjen “rendrrat e Hamletit” nga Nina Mazur, bazuar në tragjedinë me bazë në Ëilliam Shakespeare “Hamlet, Princi i Danimarkës”. Prodhimi: Shtëpia e Teatrit dhe Filmit ACT dhe ITI Center në Prishtinë, Kosovë.

Çmimi “Naum Manivilov Prespanski” shkoi për aktoren Svetlana Sretenovic për rolin e saj në shfaqjen “Letër nga një grua e panjohur” nga Stefan Cvajg. Dramatizimi, adaptimi dhe drejtimi: Milan Magjarev.

Çmimi “Prespa Dionysus” për shfaqjen më të mirë krijuese koreografike në skenë iu dha shfaqjes “Tobelia” – të Teatrit të Vallëzimit të Lubjanës, bazuar në shfaqjen me të njëjtin emër nga Ljubomir Djurkovic. Regjia: Nick Upper, koreografia: Rosana Hribar. Interpretuesit: Rosana Hribar, Masha Kagao Knez dhe Ursha Rupnik. Muzika – Vlatko Stefanovski dhe grupi Ljubojna.

Çmimi për rolin dytësor iu dha Marija Mincheva Andonov, për rolin në shfaqjen “Ky fëmijë”, bazuar në motive nga një tekst i Joel Pomera, drejtuar nga Aleksandar Ivanovski, dhe prodhuar nga NUCC Teatri “Aco Shopov” – Shtip.

Çmimi Evropa e Re iu dha shfaqjes “Të paftuar” bazuar në një tekst të Momcilo Nastasijevic. Skenografia, Përzgjedhja e muzikës dhe Drejtuar nga: Jug Radivojevic. Luajnë: Strahinja Blazic, Marija Stokic, Anita Stojadinovic, Aleksandar Ristanovic, Tatjana Dimitrijevic dhe Ivan Perkovic.
Prodhimi: Teatri Amerikan.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb