Policia Metropolitane e Londrës thotë se ata po hetojnë një “numër ngjarjesh” në Downing Street dhe Whitehall mbi pandeminë mes pretendimeve për thyerjen e rregullave Covid në zemër të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Komisionerja e Policisë Metropolitane Cressida Dick i tha Komitetit të Policisë dhe Krimit të Asamblesë së Londrës të martën se oficerët po shikonin për te tjera shkelje të mundshme.

“Si rezultat i parë i informacionit të dhënë nga ekipi hetimor i Zyrës së Kabinetit dhe së dyti vlerësimit të vetë oficerëve të mi, mund të konfirmoj se MET tani po heton një sërë ngjarjesh që ndodhën në Downing Street dhe Whitehall në dy vitet e fundit në lidhje me ndaj shkeljeve të mundshme të rregulloreve të Covid-19”, tha ajo. Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka qenë nën presion të jashtëzakonshëm për festat e supozuara të kopshtit veror dhe mbledhjet e Krishtlindjeve të mbajtura në Downing Street, kur pjesa tjetër e vendit ishte nën kufizime të rrepta Covid.

Zëdhënësi i Johnson tha se kryeministri do të bashkëpunojë me hetimin e policisë, duke shtuar se Johnson nuk mendon se ka shkelur ligjin.

“Duhet të jem i kujdesshëm për atë që them, por mendoj se është e drejtë të them se ai nuk e bën këtë”- tha zëdhënësi të martën.

“Unë e mirëpres vendimin për të kryer hetimin e vet sepse unë besoj se kjo do të ndihmojë për t’i dhënë publikut qartësinë që i nevojitet dhe do të ndihmojë për të vendosur një vijë nën çështjet”- tha Johnson.

Zbulimi i fundit doli në dritë të hënën kur një zëdhënës i Downing Street tha se Johnson festoi ditëlindjen e tij me një tubim në rezidencën e tij zyrtare në qershor 2020 ndërsa Mbretëria e Bashkuar ishte në bllokimin e saj të parë Covid-19. Sipas kufizimeve të Covid-19 në atë kohë, tubimet në ambiente të mbyllura nuk lejoheshin, ku njerëzit lejoheshin të takoheshin jashtë vetëm në grupe deri në gjashtë persona.

Njoftimi i Dick-ut për një hetim është kthesa e fundit në skandalin disajavor, i cili ka parë rënien e vlerësimeve të miratimit të Johnson dhe rritjen e pakënaqësisë mes disave në Partinë e tij Konservatore në pushtet, të cilët besojnë se Kryeministri po bëhet një detyrim.

Policia Metropolitane u kritikua se nuk kishte hetuar fillimisht shkeljet e supozuara të ligjeve të Covid. Dick mbrojti paanshmërinë e forcës të martën, duke thënë “ne policojmë pa frikë apo favor. Ne policojmë në mënyrë të paanshme dhe policojmë në një mënyrë operacionale të pavarur.”

Megjithatë, ajo e paralajmëroi njoftimin e saj, duke thënë se “fakti që ne po hetojmë tani nuk do të thotë, natyrisht, se njoftimet e sanksioneve fikse do të lëshohen domosdoshmërisht në çdo rast dhe për çdo person të përfshirë.” Të hënën, ITV degë e CNN raportoi se ishin mbajtur dy tubime për të festuar ditëlindjen e Johnson: një ku morën pjesë rreth 30 persona të mbajtur në zyrën e kabinetit pasditen e 19 qershorit dhe një tjetër atë mbrëmje që u organizua në rezidencën e Johnson dhe ku morën pjesë familja. miq.

Sipas ITV News, gruaja e Johnson, Carrie, organizoi mbledhjen e vogël në dhomën e kabinetit. Një burim që punonte në Downing Street në atë kohë konfirmoi në mënyrë të pavarur për CNN se mbledhja u zhvillua në atë ditë dhe se u organizua nga Carrie, e cila udhëhoqi këndimin e këngës së ditëlindjes së lumtur.

CNN kupton se në mbledhje morën pjesë kryesisht nga ata që konsiderohej të ishin rrethi i brendshëm i Johnson në atë kohë.

Downing Street mohoi që ndonjë rregull të ishte shkelur nga mbledhja e mbrëmjes, me një zëdhënës duke thënë: “Kjo është krejtësisht e pavërtetë. Në përputhje me rregullat në atë kohë, Kryeministri priti një numër të vogël anëtarësh të familjes jashtë atë mbrëmje.”

Aleatët e kryeministrit e mbrojtën atë menjëherë pasi historia shpërtheu të hënën.

Por zemërimi ka shpërthyer në lidhje me akuzat. Një raport mbi tubimet dhe festat, i vendosur për t’u publikuar këtë javë, mund të jetë goditja e fundit për partinë gjithnjë e më rebele të Johnson.

Ministri i Parë i Uellsit, Mark Drakeford, i cili është nga Partia Laburiste e opozitës, i shtoi korit të kritikave të martën, duke thënë për BBC:

“Unë thjesht nuk mendoj se Kryeministri ka autoritetin moral për të udhëhequr një vend si Mbretëria e Bashkuar”. Ai shpjegoi se disa nga letrat më të vështira që mori për pandeminë ishin nga njerëz që “më thanë se duhej të merrnin pjesë në një funeral ku vetëm tetë njerëz mund të ishin atje; ku nuk zgjati 10 minuta; ku ti nuk ishe Në Uells një funeral pa qenë në gjendje të këndojë është një përvojë vërtet e vështirë.”

Nënkryetari i Partisë së Punës përshëndeti me një deklaratë hetimin e policisë.

“Miliona njerëz po luftojnë për të paguar faturat, por Boris Johnson dhe qeveria e tij janë shumë të mbështjellë në skandal për të bërë asgjë për këtë”, tha Angela Rayner.

“Boris Johnson është një shpërqendrim kombëtar. Deputetët konservatorë duhet të ndalojnë mbështetjen e tij dhe ai më në fund duhet të bëjë gjënë e denjë dhe të japë dorëheqjen,” shtoi ajo. Kryeministri ka dhënë përgjigje jo bindëse kur është pyetur për partitë e shumta. Fillimisht ai tha se nuk kishte asnjë. Pasi dolën prova të pamohueshme, ai mohoi të kishte ditur për tubimet. Kur u publikua një foto e tij në një ngjarje të tillë, ai këmbënguli se nuk e kuptoi se mbledhja ishte një festë, duke thënë se besonte se kjo ishte një ngjarje pune.

Johnson madje u detyrua t’i kërkonte falje mbretëreshës pasi u zbulua se një festë ishte mbajtur në Downing Street një natë përpara funeralit të Princit Philip. Në atë kohë u vu re se për shkak të kufizimeve të Covid-19, Mbretëresha u detyrua të mbante zi për burrin e saj në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor ndërsa ishte ulur vetëm.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb