Nga: ZONJA ENEIDA

1 fetë salmoni 250gr
1 lule brokoli 300gr
2 lugë krem djathi Miree
Vaj ulliri La Masseria
Kripë
Piper
Lëkurë limoni
Pak xhinxhër

Grijmë imët lëkurën e limonit dhe xhinxhërin. E përziejmë me vajin, kripën dhe piperin. Marinojmë salmonin me të, e skuqim pak në tigan dhe e vendosim në furrë për pjekje në 200 gradë për 5-6 minuta.

Vendosim brokolin të ziejë derisa të zbutet me pak sodë që të mos humbasë ngjyrën. E grijmë me vaj ulliri dhe shtojmë kripe, si dhe pak lëng perimesh.

E servirim bashkë me pak krem djathi në anë.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb