Avokatët e qeverisë së Filipineve kanë kundërshtuar që fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Maria Ressa, të shkojë në Oslo muajin e ardhshëm për të marrë çmimin e saj personalisht, duke e përshkruar gazetaren në dokumentet e gjykatës si “një rrezik “.

Ressa, bashkëthemeluesja e uebsajtit të lajmeve Rappler dhe gazetarit rus Dmitry Muratov iu dha çmimi në tetor për përpjekjet e tyre për të “mbrojtur lirinë e shprehjes”.

Ish-korrespondenti i CNN, i cili është me kusht në pritje të një apeli kundër një dënimi vitin e kaluar në një rast për shpifje kibernetike, ka aplikuar në gjykatë për të udhëtuar në Norvegji për ceremoninë e 10 dhjetorit.

Por avokati i përgjithshëm ka paraqitur një kundërshtim në Gjykatën e Apelit duke argumentuar se e drejta e Ressa për të udhëtuar ishte “jo absolute” dhe ajo nuk kishte treguar një “arsye bindëse” për të shkuar në Oslo.

“Kritika e saj e përsëritur ndaj proceseve ligjore të Filipineve në komunitetin ndërkombëtar zbulon mungesën e respektit të saj për sistemin gjyqësor, gjë që rrjedhimisht e cilëson atë si një  rrezik ”, tha avokati i përgjithshëm në dokumentin e datës 8 nëntor.

Një vendim i Gjykatës së Apelit është në pritje.

Ressa ka qenë një kritike e vendosur e Presidentit Rodrigo Duterte dhe politikave të qeverisë së tij, duke përfshirë një luftë droge që ka vrarë mijëra njerëz.

Që kur Duterte mori pushtetin në vitin 2016, Ressa dhe Rappler kanë duruar atë që avokatët e mediave thonë se është një seri e rëndë akuzash penale, hetimesh dhe sulmesh në internet.

Ajo përballet me gjithsej shtatë çështje gjyqësore, përfshirë apelin kundër një dënimi në rastin e shpifjes kibernetike, për të cilën ajo përballet me gjashtë vjet burg.

Ressa, e cila është gjithashtu një shtetase amerikane, aktualisht ndodhet në Shtetet e Bashkuara pasi ka marrë miratimin e gjykatës për të udhëtuar atje.

Instituti Nobel tha se ishte një “turp për çdo komb që të mos lironte qytetarët e tij për të udhëtuar në Oslo për të marrë Çmimin Nobel për Paqe”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb