Mbretëria e Bashkuar është duke vajtuar vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II, monarkes më jetëgjatë në vend.

Pas njoftimit për vdekjen e saj nga Pallati Buckingham, disa momente të dukshme tashmë kanë ndodhur, duke përfshirë djalin e saj duke u bërë Mbreti Charles III, një fjalim nga kryeministrja Liz Truss dhe homazhe nga liderët anembanë globit.

Në të gjithë vendin ka nisur zyrtarisht një gjendje zie, e cila pritet të qëndrojë deri në mbajtjen e funeralit të Mbretëreshës.

Çfarë do të ndodhë të premten për të shënuar vdekjen e Madhërisë së Saj?
Mbreti dhe bashkëshortja e tij mbretëresha Camilla do të kthehen në Londër nga Balmoral, me monarkun që do të mbajë audiencën e tij të parë me kryeministren Liz Truss.

Seanca e House of Commons nuk do të fillojë në orën 9:30 siç ishte planifikuar, me të dyja dhomat e Parlamentit që do të mblidhen në mesditë.

Skynews Liz Truss Queen 5889439
Skynews Liz Truss Queen 5889439

Deputetët dhe kolegët do të ftohen t’i bëjnë homazhe Mbretëreshës në seancën e udhëhequr nga zonja Truss, e cila do të zgjasë deri në orën 22:00.

Qeveria nuk pritet të shpallë ndonjë çështje tjetër, përveç nëse ndodh ndonjë gjë urgjente, për të lejuar që fokusi të bjerë tërësisht te Mbretëresha gjatë seancës 10-orëshe.

Zonja Truss dhe ministra të lartë do të marrin pjesë gjithashtu në një shërbim publik përkujtimor në Katedralen e Shën Palit në qendër të Londrës gjatë ditës.

Më pas, qeveria duhet të konfirmojë kohëzgjatjen e zisë kombëtare, e cila ka të ngjarë të jetë rreth 12 ditë, nga tani deri në ditën pas funeralit të Mbretëreshës.

Gjithashtu do të njoftohet se dita e varrimit do të jetë ditë pushimi publik në formën e Ditës së Zisë Kombëtare.

Gjatë gjithë rrjedhës së të premtes, Mbreti Charles ka të ngjarë të takohet me Earl Marshall – Duka i Norfolk – i cili është përgjegjës për funeralin e Mbretëreshës, për të miratuar me kujdes axhendën për ditët në vijim.

Ai do të vendosë për zgjatjen e kortezhit ose zisë mbretërore për anëtarët e familjes mbretërore dhe familjeve mbretërore, e cila pritet të zgjasë një muaj.

Në mbrëmje, Madhëria e Tij pritet t’i drejtohet kombit në një fjalim televiziv, ku do t’i bëjë homazhe nënës së tij dhe do të zotohet të shërbejë si kreu i shtetit.

Në qendër të Londrës, 96 gjuajtje përshëndetjesh me armë – një për çdo vit të jetës së mbretëreshës – do të qëllohen në nderim të monarkes së ndjerë.

Kishave u është kërkuar gjithashtu të bien kambanat e tyre, me Kishën e Anglisë që dërgon udhëzime për famullitë, kapelat dhe katedralet në të gjithë vendin duke i inkurajuar ata të hapen për lutje ose shërbime speciale.

Këshilli Qendror i Kambanave të Kishës ka rekomanduar të bien kambanat e mbytura për një orë nga mesdita.

Kambanat do të bien në Westminster Abbey, Katedralen e Shën Palit dhe Kështjellën Windsor.

Çfarë do të ndodhë të shtunën?
Në mënyrë të pazakontë, Parlamenti do të mbajë një seancë të shtunën për të lejuar deputetët e lartë të bëjnë betimin e besnikërisë ndaj mbretit Charles III.

Kjo do të fillojë në orën 14:00 dhe do të pasohet me homazhe, të cilat do të vazhdojnë deri në orën 22:00.

Seanca do të përfundojë me një “fjalim formal modest” për Mbretin në fund, “duke shprehur simpatinë e thellë të Dhomës” për vdekjen e Mbretëreshës, tha Parlamenti në një deklaratë.

Skynews Queen Elizabeth Obit 5767395
Skynews Queen Elizabeth Obit 5767395

Të gjithë deputetët do të kenë mundësinë t’i bëjnë betimin Mbretit kur Parlamenti të kthehet, por nuk janë të detyruar ta bëjnë këtë.

Kryetari i Commons, Sir Lindsay Hoyle do të përcaktojë orarin për ditët në vijim, por pritet të reduktohet ndjeshëm deri pas funeralit shtetëror, ndërsa Parlamenti do të pushojë.

Kjo do të thotë se ligjet e reja nuk mund të miratohen derisa Parlamenti të kthehet, megjithëse mund të tërhiqet për çështjet më urgjente.

Skynews Queen Accession Council 5892575
Skynews Queen Accession Council 5892575

Gjithashtu të shtunën në mëngjes, një Këshill pranimi do të takohet në Pallatin St James në Londër për të shpallur zyrtarisht Charles si sovranin e ri.

Deklarata e parë publike e sovranit të ri më pas do të lexohet në vend të hapur nga ballkoni i Gjykatës së Friary në Pallatin e St James nga Mbreti i Armëve Garter.

Flamujt e Unionit kthehen në shtizë të plotë në orën 13:00 dhe qëndrojnë atje për 24 orë që të përkojnë me shpalljet përpara se të kthehen në gjysmështizë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb