Ministri i jashtë grek, Nikos Dendias në një intervistë për median greke Real News ka konfirmuar se së shpejti do të fillojnë negociatat me Shqipërinë për detin.

Dendias thotë se përmes dialogut, që do të nisë së shpejti, do të ketë marrëveshje edhe me Shqipërinë, ashtu si me Egjiptin dhe Italinë.

Ai shton se dialogu nuk do të ketë kërcënime, fyerje dhe provokime si me Shqipërinë ashtu dhe me Turqinë, pasi Greqia sipas Dendias, e promovon dialogun.

PJESE NGA INTERVISTA E NIKOS DENDIAS
Greqia ka dëshmuar se promovon dialog me të gjithë fqinjët e saj pa përjashtim. Përmes dialogut të sinqertë kemi arritur marrëveshjet me Egjiptin dhe Italinë dhe përmes dialogut kemi arritur nënshkrimin e marrëveshjes së mbrojtjes me SHBA. Përmes dialogut, i cili do të fillojë së shpejti, ne do të arrijmë një marrëveshje me Shqipërinë. Ne diskutuam me Haiko Maas të dy mirëseardhjen që kemi për Gjermaninë për të luajtur një rol konstruktiv në de-përshkallëzimin e tensioneve të shkaktuara nga fqinji ynë, dhe pozicionin e vendosur të vendit tonë që ne jemi gjithmonë të gatshëm për dialog me Turqinë. Unë isha i qartë, megjithatë, se nuk mund të ketë dialog nën kërcënime, fyerje dhe provokime ose kur të drejtat tona sovrane po shkelen. Deri më tani, sjellja sistematike delikuente e Turqisë i ka bërë deklaratat e saj rreth gatishmërisë për dialog bosh dhe pretenduese. Dialogu kërkon de-përshkallëzim dhe një kornizë të qartë të referencës që nuk mund të jetë askush tjetër përveç Ligjit Ndërkombëtar, Ligjit Detar Ndërkombëtar dhe rregullave të fqinjësisë së mirë. Nuk mund të ketë dialog jashtë këtij kuadri të vetëkuptueshëm.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb