Amerika Latine ka filluar vaksinimin masiv ndaj COVID-19. Kili është vendi i parë që ka filluar vaksinimin ndërkohë më parë e startoi Meksika me një infermiere që guxoi ta bënte e para.

Në Amerikën Qëndrore gjithashtu ‘akullin’ e theu Kosta Rika. Të trija këto vende kanë marrë vaksinën e Pfizer-BioNTech.

Ndërkaq po në Amerikën Latine, Argjentina dita ditës pretendon të fillojë vaksinimin masiv, por ajo ka zgjedhur vaksinën ruse Sputnik V, kurse Brazili nuk ka asnjë plan pasi Presidenti Jair Bolsonaro është një skeptik i vaksinës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb