Shtetet e Bashkuara vendosën të mërkurën sanksione ndaj dhjetëra individëve dhe subjekteve në të gjithë Evropën dhe hemisferën perëndimore, duke shënjestëruar një grup të krimit të organizuar me seli në veriun e Kosovës.

Zvonko Veselinoviç ishte i pari në syrin e zyrës së Kontrollit për Pasuritë e Huaja e Departamentit të Thesarit .

Veselinovic udhëheqësi i Grupit të Krimit të Organizuar Zvonko Veselinovic (OCG), është një nga figurat e korruptuara më famëkeqe të Kosovës. OCG e Veselinovic është e angazhuar në një skemë të madhe ryshfeti me zyrtarë të sigurisë kosovare dhe serbe, të cilët lehtësojnë trafikimin e paligjshëm të grupit të mallrave, parave, narkotikëve dhe armëve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Grupi gjithashtu ka komplotuar me politikanë të ndryshëm në disa marrëveshje quid pro quo, duke përfshirë ryshfetin në fillim të vitit 2019 të zyrtarëve kosovarë të sigurisë për të lejuar operacionet e tyre të kontrabandës ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe ryshfetin e fundit të vitit 2017 të zyrtarëve kosovarë të sigurisë kufitare për të lejuar kalimin e sigurt për kontrabandistët. Nga fundi i vitit 2017, Veselinovic dhe vëllai i tij Zharko Jovan Veselinovic (Zharko)kishte marrëveshje me politikanët për të ndihmuar partinë e tyre të fitonte zgjedhjet, të siguronte fitore politike për kandidatët e tyre dhe të kontribuonte me shuma të mëdha parash për kandidatët. Në këmbim, këta politikanë do t’u jepnin vëllezërve kontrollin e zonave të caktuara për bizneset e tyre dhe ku ata mund të kryenin aktivitetet e tyre të paligjshme të biznesit pa ndërhyrjen e autoriteteve serbe, dhe gjithashtu do të ofronin informacion të pronarit të biznesit për të mbështetur investimet e biznesit të vëllezërve.

Përveç tij në listë janë edhe:

Zharko Veselinoviç (i vellai)

Zhelko Bojiç

Milan Mihajloviç

Sinisha Nedeljkoviç

Radovan Radic

Milan Radisavleviç

Milojko Radisavleviç

Milan Radojçiç

Marko Rosiç

Radule Steviç

Milivoje Vuloviç

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb