Parlamenti i Finlandës ka votuar në favor të legjislacionit që do të forcojë sigurinë në kufirin rus.

Ky legjislacion do të lejonte barrierat në kufirin e vendit me Rusinë dhe do të mundësonte mbylljen e kufirit prej 1300 km në rast rrethanash të jashtëzakonshme.

Projektligji për gatishmërinë, ndërsa i kontestuar për sa i përket rregullave të azilit të Bashkimit Evropian, u miratua nga një supershumicë që i lejon parlamentit të përshpejtojë ligjet, mes frikës se Rusia mund të hakmerret mbi planet e Finlandës për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s .

Ai gjithashtu do të lejojë qeverinë të vendosë të ndërtojë gardhe ose barriera të tjera pranë kufijve finlandezë dhe të drejtojë të gjitha kërkesat për azil në një ose disa pika kufitare.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: