Finlanda të premten njoftoi se miratoi paketën e saj të 18-të të mbështetjes së mbrojtjes për Ukrainën me vlerë rreth 98 milionë euro (105.8 milionë dollarë).

Vlera e kombinuar e të gjithë materialit mbrojtës të dorëzuar deri më tani është rreth 1.3 miliardë euro (1.4 miliardë dollarë), tha qeveria finlandeze në një deklaratë pas një vendimi të marrë nga presidenti Sauli Niinisto.

Në deklaratë thuhet se detaje të mëtejshme mbi përmbajtjen e paketës nuk do të zbulohen për arsye operacionale dhe për të “siguruar që ndihma të arrijë në destinacionin e saj të sigurt”.

“Mbështetja e Finlandës dhe aleatëve tanë për Ukrainën mbetet e palëkundur. Çështja thelbësore përsa i përket rendit të ardhshëm të sigurisë në Evropë dhe Finlandë është të jemi në gjendje të frenojmë agresionin e Rusisë kundër Ukrainës,” thuhet më tej në deklaratë, duke cituar ministrin e Mbrojtjes Antti Hakkanen.

Të mërkurën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se Finlanda do të miratojë paketën e 18-të të mbështetjes së mbrojtjes për vendin e tij gjatë një konference për shtyp me kryeministrin finlandez Petteri Orpo pas një takimi në Kiev.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb