Finlanda po përfundon përgatitjet për dërgimin e grupit të nëntë të ndihmës ushtarake në Ukrainë.

Lajmi u njoftua nga Ministri finlandez i Mbrojtjes Antti Kaikkonen gjatë një fjalimi para parlamentit.

“Kjo [paketa e re e ndihmës] nuk ka gjasa të jetë e fundit. Ne duhet të jemi gati të mbështesim Ukrainën për një kohë të gjatë,” tha Kaikkonen.

Sipas tij, vendimi për dërgimin e një grupi të ri ndihme do të merret në të ardhmen e afërt.

Që nga fillimi i pushtimit në shkallë të plotë, Finlanda ka ofruar tetë pako ndihme ushtarake për Ukrainën, me vlerën e tyre totale të vlerësuar në 92.3 milionë euro.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb