Orkestra Kalush e Ukrainës fitoi Eurovision 2022 që këtë vit u zhvillua në Itali, në një shfaqje simbolike të mbështetjes publike pas pushtimit të vendit nga Rusia.

Grupi rap-folk, të cilit iu dha leja speciale për t’u larguar nga vendi i shkatërruar nga lufta, siguroi vendin e parë me 631 pikë.

Fill pas përfundimit të performancës së tyre me këngën “Stefania” në Torino ata iu drejtuan mbarë botës me një lutje: “Ju lutemi ndihmoni Ukrainën, ndihmoni Mariupolin, ndihmoni Azovstal”.

Ndërkohë, vendimi i dytë u sigurua nga Sam Ryder nga Britaninë e Madhe, rezultati më i mirë i vendit që nga viti 1998.

Një ish-punëtor ndërtimi, ai ishte favorizuar shumë përpara konkurrencës falë baladës së tij të fuqishme, Space Man, e cila ngjallte popin klasik britanik të Queen dhe Elton John, raporton BBC.

Ai kryesoi votën e jurisë, duke grumbulluar 283 pikë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: