Kancelari gjerman Olaf Scholz e ka përshkruar urdhrin e Vladimir Putin për një mobilizim të pjesshëm dhe mbajtjen e referendumeve si një akt dëshpërimi.

Duke folur në margjinat e asamblesë së përgjithshme të OKB-së, Scholz këmbënguli se Rusia nuk mund ta fitojë këtë luftë kriminale në Ukrainë dhe se Putin me vendimin e tij më të fundit e bën gjithçka shumë më keq.

“Putini që në fillim nënvlerësoi plotësisht vullnetin e ukrainasve për të rezistuar si dhe unitetin e aleatëve të tij. Referendumet e rreme në rajonet e pushtuara nga Rusia të Ukrainës natyrisht nuk do të pranohen kurrë nga komuniteti ndërkombëtar. Në botën ku jetojmë, ligji duhet të fitojë mbi forcën dhe forca nuk mund të jetë kurrë më e fortë se ligji”, shtoi Scholz.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb