SOMALI

Forcat amerikane nëpërmjet një sulmi ajror në Somali,  vranë 13 luftëtarë të Shtetit Islamik.

Komanda Amerikane e Afrikës (AFRICOM) njoftoi të enjten vonë nëpërmjet një deklarate se sulmi kundër grupit terrorist u krye në malet e Golit. Në deklaratë thuhej gjithashtu se “asnjë civil nuk u lëndua, apo u vra si rezultat i këtij sulmi ajror”.

Në një tjetër sulm të kryer së fundmi nga Shtetet e Bashkuara në Somali, u vranë tre luftëtarë të ISIS-it. AFRICOM-i njoftoi në muajin prill se mes të vrarëve ishte dhe Abdulhakim Dhuqub, një udhëheqës i grupit në këtë vend.

Por Shteti Islamik nuk është grupimi i vetëm terrorist që operon në Somali. Një formacion i përbashkët i Al-Kaida-s me grupin al-Shabab kanë një prani më të madhe në këtë vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb