Forcat armene dhe azere shkëmbyen zjarr të ashpër për një ditë të dytë të hënën mbi territorin e diskutueshëm të Nago-Karabakut, me të dy palët që akuzojnë njëra-tjetrën për përdorimin e artilerisë së rëndë.

Përplasjet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, më të rëndat që nga viti 2016, kanë ringjallur shqetësimin për stabilitetin në rajonin e Kaukazit të Jugut, një korridor për tubacionet që transporton naftë dhe gaz në tregjet botërore.

Karabaku është pjesë e Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët etnikë. Presidenti i Azerbajxhanit deklaroi një mobilizim të pjesshëm ushtarak. Agjencia e lajmeve Interfax citoi një përfaqësues të ministrisë armene të mbrojtjes të thoshte se 200 armenë ishin plagosur.

Nagar-Karabah raportoi se 15 të tjerë ushtarë të tij ishin vrarë. Ai gjithashtu tha se kishte rimarrë disa territore mbi të cilat kishte humbur kontrollin të dielën dhe tha se Azerbajxhani kishte përdorur artileri të rëndë për të granatuar zonën.

Ministria e mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se forcat armene po bombardojnë qytetin e Terter. Nagar-Karabak kishte thënë të dielën se 16 ushtarë të tij ishin vrarë dhe më shumë se 100 ishin  plagosur pasi Azerbajxhani filloi një sulm ajror dhe artilerie.

Kina dhe Rusia u kërkuan të dy palëve të tregonin përmbajtje. Përplasjet kanë nxitur një turmë diplomacie për të ulur tensionet në një konflikt dekada të vjetër midis Armenisë së krishterë me shumicë dhe Azerbajxhanit mysliman kryesisht. Rusia bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe një fuqi tjetër rajonale, Turqia, tha se do të mbështeste Azerbajxhanin, aleatin e saj tradicional.

Karabaku u shkëput nga Azerbajxhani në një konflikt që shpërtheu ndërsa Bashkimi Sovjetik u shemb në 1991.

(d.xh/ Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb