Në jug të vendit, ushtria ukrainase eliminoi 174 pushtues, shkatërroi obuset ruse, transportuesit e blinduar të personelit, depot e municioneve, dhe sistemet e mbrojtjes ajrore të armikut.

Sipas Komandës Operacionale në Jug , njësitë e trupave raketore dhe artilerisë kryen 205 misione zjarri.

“Gjatë ditës së kaluar, armiku shkaktoi dëme zjarri në pozicionet tona, komunitetet ngjitur me vijën e parë, si dhe në zonat e pasme, ku goditën objektet kritike të infrastrukturës, duke vendosur aviacionin strategjik dhe ushtarak, MLRS, artileri të rëndë, mortaja. Ata përdorën në mënyrë aktive UAV për të zbuluar pozicionet tona dhe për të rregulluar zjarrin e artilerisë. Dy helikopterë K-52 sulmuan pozicionet tona, nuk pati humbje”, tha Komanda.

Humbjet e armikut në jug përfshijnë: 174 pushtues; dy toka Msta-B; 12 njësi mjete të blinduara; dy tanke; dy mortaja; dy depo municionesh.

Për më tepër, forcat ukrainase dëmtuan gjithashtu pesë njësi të automjeteve të blinduara të armikut dhe një armë vetëlëvizëse Giatsint-B.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb